Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h jednak do TK

autor: Piotr Szymaniak02.06.2015, 07:32; Aktualizacja: 02.06.2015, 08:31
Administracyjny charakter sankcji ma charakter obiektywny, a więc niezależny od winy

Administracyjny charakter sankcji ma charakter obiektywny, a więc niezależny od winyźródło: ShutterStock

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym narusza konstytucję. Sprawę bada już Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, do którego trafiają skargi od kierowców.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Maciej Bernecki(2015-06-03 23:16) Zgłoś naruszenie 10

    Już od dawna za przekroczenie prędkości kierowcy grozi nie tylko kara za wykroczenie, ale również sankcja administracyjna w postaci tzw. punktów karnych. Po zebraniu określonej liczby punktów karnych kierowca traci uprawnienie do prowadzenia pojazdów. W tym kontekście wydaje się, że argumenty przytaczane przez zwolenników skierowania skargi konstytucyjnej mogą nie znaleźć uwzględnienia w ocenie TK.

    Odpowiedz
  • Krzyś Kowalski(2015-07-26 11:47) Zgłoś naruszenie 10

    Zdarzenie które miało miejsce jest oparte na faktach. Pewnego Ranka Pan Krzysiek Kowalski jedzie sobie do Pracy jak co dzień. Lecz tego dnia troszkę bardziej mu się śpieszy i przygazował powiedzmy do 120km/h na pięknej prostej drodze w terenie nie zabudowanym. Tym czasem chytry Policjant tego dnia ustawił się w miejscu zaraz za znakiem , teren zabudowany. I mierzy . Trafiony zatopiony. Policjant zadowolony, statystyki rosną , kariera w górę. Lecz Kowalski przyznaje się zmartwiony że ni zdążył przyhamować. Na to Policjant. Znak to znak trzeba przestrzegać koniec. A gdzie Pan jedzie do Pracy 40 km dziennie. Oj to tragedia się stała mówi. Kierowca nic dalej zmartwiony. Ostatecznie kończy się to tym że faktycznie Kowalski niema jak się dostać przez następne 3miesiące do pracy. Więc decyduje się wyjechać za granicę do dużego miasta, do kraju, w który już tak nie podcina się młodemu Kowalskiemu skrzydeł. Kowalski od tego momentu już nie zarabia w Pl nie przynosi wypływu Państwu. Nie utrzymuje już Kowalskiego Funkcjonariusza Policji. I Ustawodawcę, Na Pożegnanie FP mówi (czy to szczere czy nie , a może to dla ostudzenia sytuacji) , wie Pan to nie należy dla przyjemnych Rzeczy.(jest Miło , tragicznie, groteskowo, a może po prostu h... )

    Odpowiedz
  • Kamil K(2015-09-25 22:25) Zgłoś naruszenie 11

    No tak ale jak to będzie? Dostałem kumulacje tzn na 3mc i egzamin do zrobienia i tak jak czytałem w komentarzach, prowadzę działalność A nie moge pracownia A ZUS musiałem płacić i to naprawdę za kolorowo nie wygląda. Nie mówię ze jestem bez winy ale jak za taki występem trochę za dużą kara

    Odpowiedz
  • jola(2015-06-20 23:24) Zgłoś naruszenie 10

    stalin i lenin to pękaja ze smiechu PO stworzyla państwo policyjne ciągle sie poluje na obywateli nieudacznicy zera wymyślają idityczne ptrzepisy i tacy sami je akceptują

    Odpowiedz
  • Nico(2015-06-04 02:51) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to dobrze, że przestałem płacić podatki w tym "przyjaznym" państwie.

    Odpowiedz
  • n(2015-06-02 19:34) Zgłoś naruszenie 00

    po i zera stworzyły państwo policyjne

    Odpowiedz
  • helsińska fundacja wspierania bandytów drogowych(2015-06-05 21:12) Zgłoś naruszenie 01

    droga fundacjo, konstytucyjne moje prawo do wolności i bezpieczeństwa to naruszają rodacy przekraczający prędkość, stosują przemoc psychiczną! tym się zajmijcie, jedne zmiany które poszly w dobra stronę i już się bandytom nie podoba

    Odpowiedz
  • Załosne ale prawdziwe?(2015-06-17 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    Co to pomoże, przecież ten rzecznik jest po to żeby chronić rząd przed obywatelami a nie odwrotnie, a nawet jeśli złoży skargę do TK to i tak trybunał orzeknie zgodność ustawy z konstytuują.

    Odpowiedz
  • zz(2015-06-20 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    @ Banita

    Z choinki się urwałeś? W Polsce obszar zabudowany jest notorycznie nadużywany, niczym w "Misiu" Barei. 50 km/h na trzypasmowych wylotówkach to standard. Paranoją jest zabieranie prawka za to, że ktoś przekroczył prędkośc na bezkolizyjnym wiadukcie.

    Odpowiedz
  • awq(2015-06-19 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzić poprawkę że nie dotyczy POSŁÓW... i już będzie konstytucyjnie. Gdzie jest propozycja zmian w celu naprawy "bubla" skoro jednak jest BEZPIECZNIEJ???

    Odpowiedz
  • main kamp(2015-06-16 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    w kolejce już czekaja inne ustawy wyznaniowe, rasowe, pogladowe, wszystko da się uchwalić

    Odpowiedz
  • Tadek(2015-06-03 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    kuma,kumam ;)

    Odpowiedz
  • bre(2015-06-02 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    była analiza o niekonstytucyjności przepisów, ale co tam dla posłów wprowadzić zmiany niekonstytucyjne - przecież nie odpowiadają za buble

    Odpowiedz
  • kryspin(2015-06-08 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzone zmiany naruszają konstytucyjną zasadę „ne bis in idem” i mogą być zaskarżone jako niekonstytucyjne, a Europejski Trybunał Praw Człowieka wypowiadał się już w podobnych sprawach. Zasada ta wyraża zakaz wielokrotnego karania (stosowania środka represyjnego) tej samej osoby fizycznej za popełnienie tego samego czynu zabronionego. Nowe przepisy naruszają art. 2 (zasada państwa prawnego), 45 ust. 1 (prawo do sprawiedliwego rozstrzygnięcia sprawy) oraz art. 42 ust. 2 (prawo do obrony) konstytucji RP. Ponadto zmiany te są niezgodne z prawem europejskim (art. 4 protokołu nr 7 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności) i mogą być skarżone przez polskich obywateli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wyjściem z tej sytuacji byłaby zmiana kodeksu wykroczeń, który przewiduje w prawdzie możliwość odebrania prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat, ale nie za przekroczenie prędkości. Najprostszym rozwiązaniem byłoby rozszerzenie art. 92a kodeksu wykroczeń (kto nie stosuje się do ograniczeń prędkości podlega karze grzywny) o czasowe odbieranie uprawnień, a tak to mamy zmiany z dobrego na bardziejsze,heh

    Odpowiedz
  • ZR(2015-06-08 08:00) Zgłoś naruszenie 01

    Niebywałe! Martwią się Państwo o śmierć cywilną drobnych przedsiębiorców, ale g%#tno was obchodzi śmierć setek osób rozjechanych przez "szybkich i wściekłych".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ITK(2015-06-07 00:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze Ci Kierowcy co im się raz poślizgnęło i zabrali prawo jazdy na 3 miesiące a jeździli zawodowo dostaną godziwe odszkodowania! za straty w okresie tych 3 miesięcy łącznie z moralnymi bo zostali potraktowani na równi w pijakami za kierownicą!

    Odpowiedz
  • tropiciel absurdów(2015-06-02 18:09) Zgłoś naruszenie 00

    Żyjemy chyba w jakimś Matrixie.Jeden wielki prawny bełkot i to na szczeblach władzy centralnej,która non stop wypowiada się i upomina,że wszystko jest w jak najlepszym porządku i nie ma mowy aby "skarżyć" ten konkretny przepis.Studenci pierwszego roku prawa są w stanie podważać zasadność takiego karania i wykazać,że pozostaje on w sprzeczności z zapisami konstytucji.Potrzeba narodowej debaty prawników,kilka posiedzeń trybunału aby coś co jest oczywiste potwierdzić i uznać za bubel prawny.Gdzie byli wszyscy prawnicy jak tworzono ten przepis-? kto konsultował te zapisy-? Czy w Polsce zawsze każda nowa ustawa,akt prawny musi być spartaczony i nadawać się tylko do kosza-?Ręce opadają w jaki sposób i przez kogo tworzone jest w Polsce prawo.

    Odpowiedz
  • a(2015-06-08 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    jeśli tylko odbierzemy immunitet sędziom i te przepisy będą również ich dotyczyły to mamy 100% pewności że uznają je za niekonstytucyjne... a tak kto wie..

    Odpowiedz
  • gary(2015-06-07 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    nie może tak być że byle ubek który stał się milicjantem bo policji nie ma zabiera na miejscu prawo jazdy ... a co jeśli obywatel pójdzie do sądu i wygra ??? kto zapłaci odszkodowanie za straconą pracę ? bo milicja użyje iskty1 która nic nie może zmierzyć bo to kompletne dziadostwo ?

    Odpowiedz
  • l(2015-06-03 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    do zaskarżenia jest prawie wszystko, w zasadzie stan prawny nie służy obywatelowi, przeszkodą do zaskarżenia mogą być też ustawa o trybunale, konstytucja, stale straszy się obywatela to tym to tamtym, utrudnia mu się niemal wszystko, zatrzymywać ale tych pijanych, naćpanych, rzeczywistych „piratów”, efekt będzie raczej taki że bez dokumentów będą jeździli kierowcy w większej liczbie niż obecnie, bez ubezpieczeń, te są cały czas bardzo drogie, a pieniądze oddadzą państwu, sama policja to inny świat patrząc na ich przywileje, pracę, dochody, fajne służbowe samochody, stałe pokazywanie się za darmo w tv i wychwalanie, z takimi absurdami ze wczoraj chyba pułkownika czy generał pokazali , jak stał przy drodze i zatrzymywał a tak nie jest ?, niech to sobie wprowadzają dla tych co to popierają, bo większość ubożejących z dnia na dzień tego nie toleruje i nie ma ochoty oglądać !

    Odpowiedz