statystyki

Ugoda z jednym pozwanym nie zmienia miejsca procesu

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk25.05.2015, 07:39; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:39

Cofnięcie pozwu wobec jednego z uczestników postępowania, którego siedziba uzasadniała jurysdykcję sądu, nie zmienia właściwości w sprawie toczącej się przeciw pozostałym – orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości.

Niemiecki sąd okręgowy w Dortmundzie powziął wątpliwość co do własnej jurysdykcji w sprawie o odszkodowanie, którą wszczęła belgijska grupa CDC przeciwko sześciu spółkom z różnych państw Unii. Pozwane ukarała bowiem Komisja Europejska za bezprawne porozumienia kartelowe. Podmioty zaś, które reprezentowała powódka, poniosły znaczące szkody z tytułu naruszenia prawa konkurencji przez niemiecką Evonik Degussę, holenderską Akzo Nobel, belgijską Solvay, fińską Kemirę Oyj, francuską Arkemę i hiszpańską FMC Foret.

CDC od razu zaznaczyła, że stosuje zasadę pozwalającą na pozwanie kilku podmiotów przed sąd siedziby jednego z nich. Stanowi ją wszak rozporządzenie 44/2001 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych, potocznie nazywane Brukselą I.

W pół roku po rozpoczęciu procesu powódka zawarła jednak z Evonik Degussą ugodę i cofnęła w stosunku do niej pozew. Pozostałe spółki zakwestionowały wówczas właściwość dortmundzkiego sądu. Dowodziły, że umowy, które zawarły z poszkodowanymi, zawierają klauzule prorogacyjne (prorogatio fori) i arbitrażowe wskazujące sądy właściwe do rozpatrzenia ewentualnych sporów. Stąd wzięło się pytanie do TS.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane