statystyki

Ugoda z jednym pozwanym nie zmienia miejsca procesu

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk25.05.2015, 07:39; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:39

Cofnięcie pozwu wobec jednego z uczestników postępowania, którego siedziba uzasadniała jurysdykcję sądu, nie zmienia właściwości w sprawie toczącej się przeciw pozostałym – orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości.

Niemiecki sąd okręgowy w Dortmundzie powziął wątpliwość co do własnej jurysdykcji w sprawie o odszkodowanie, którą wszczęła belgijska grupa CDC przeciwko sześciu spółkom z różnych państw Unii. Pozwane ukarała bowiem Komisja Europejska za bezprawne porozumienia kartelowe. Podmioty zaś, które reprezentowała powódka, poniosły znaczące szkody z tytułu naruszenia prawa konkurencji przez niemiecką Evonik Degussę, holenderską Akzo Nobel, belgijską Solvay, fińską Kemirę Oyj, francuską Arkemę i hiszpańską FMC Foret.

CDC od razu zaznaczyła, że stosuje zasadę pozwalającą na pozwanie kilku podmiotów przed sąd siedziby jednego z nich. Stanowi ją wszak rozporządzenie 44/2001 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych, potocznie nazywane Brukselą I.

W pół roku po rozpoczęciu procesu powódka zawarła jednak z Evonik Degussą ugodę i cofnęła w stosunku do niej pozew. Pozostałe spółki zakwestionowały wówczas właściwość dortmundzkiego sądu. Dowodziły, że umowy, które zawarły z poszkodowanymi, zawierają klauzule prorogacyjne (prorogatio fori) i arbitrażowe wskazujące sądy właściwe do rozpatrzenia ewentualnych sporów. Stąd wzięło się pytanie do TS.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane