Procedury
Cudzoziemiec będzie mógł złożyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w imieniu osób mu towarzyszących, które są od niego zależne np. finansowo. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wczoraj przyjęła go Rada Ministrów. Wdraża on do polskiego prawa pakiet azylowy (czyli unijne dyrektywy 2013/32/UE, 2013/33/UE oraz rozporządzenie 604/2013).
Projekt nowelizacji definiuje niektóre pojęcia, np. wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej. Zgodnie z nowymi przepisami jest to dokument o objęcie przez Rzeczpospolitą Polską pieczą cudzoziemca, którego można uznać za osobę ubiegającą się o status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą. Proponowane zapisy zakładają też, że zainteresowany będzie mógł złożyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w imieniu osób mu towarzyszących, np. małżonka czy dziecka. Skorzysta z tej możliwości, jeżeli uzasadniają to przyczyny ekonomiczne, zdrowotne czy wiek. Z kolei w imieniu małoletniego bez opieki będzie mógł wystąpić kurator albo przedstawiciel organizacji międzynarodowej lub pozarządowej zajmującej się udzielaniem pomocy cudzoziemcom.
Nowelizacja nakłada również dodatkowe obowiązki na Straż Graniczną. Będzie ona musiała poinformować cudzoziemca w języku dla niego zrozumiałym m.in. o trybie i zasadach udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Zawiadomi też o podmiotach świadczących tę pomoc i adresie ośrodka recepcyjnego, w którym ma się on stawić w terminie dwóch dni od złożenia wniosku – jeżeli cudzoziemiec np. nie wskazał innego adresu, pod którym będzie przebywał.
Straż Graniczna ma też zapewnić transport do ośrodka recepcyjnego osobom niepełnosprawnym, w podeszłym wieku, kobietom ciężarnym, samotnie wychowującym małoletnie dzieci. W uzasadnionych przypadkach do jej obowiązków będzie także wyżywienie transportowanych.
Bez zmian pozostanie to, że zaświadczenie tożsamości wydane rodzicom obejmie ich małoletnie dzieci. Jednak na ich wniosek odrębny dokument otrzyma dziecko, które ukończyło 5 lat. Nowe przepisy wydłużają też termin ważności pierwszego zaświadczenia z 30 do 90 dni. Ponadto bezpłatna pomoc prawna będzie przysługiwała obcokrajowcom, którzy zostali pozbawieni statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej. Do udzielenia informacji będzie zobowiązany szef Urzędu ds. Cudzoziemców. ©?
Etap legislacyjny
Projekt przyjęty przez Radę Ministrów