Zasada nulla poena sine lege ma zastosowanie nie tylko do kary zasadniczej, ale także zastępczej - uznał Trybunał Konstytucyjny.
TK rozpoznał połączone skargi konstytucyjne K. N., T. P., K. S. dotyczące nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, która weszła w życie w 2012 r.
W ich ocenie kwestionowana regulacja łamie zasadę "nie ma kary bez ustawy" wyrażoną w art. 42 ust. 1 konstytucji. Bowiem w czasie popełnienia przez skarżących czynów, za które zostali skazani, jak też w czasie orzekania, a następnie uchylania się przez nich od wykonania orzeczonych kar ograniczenia wolności, przepisy przewidywały zamianę niewykonanej kary ograniczenia wolności na zastępczą karę grzywny, a więc karę łagodniejszą. Wskutek zmian wprowadzonych nowelizacją sytuacja prawna skarżących uległa pogorszeniu, gdyż niewykonane przez nich kary ograniczenia wolności zostały zamienione na kary pozbawienia wolności.
W ocenie TK nie ma podstaw, aby poza zakresem gwarancji konstytucyjnej z art. 42 ust. 1 konstytucji pozostawała kara zastępcza.
Zakwestionowane uregulowanie jest zatem niezgodne z zasadą nulla poena sine lege.
PS/źródło: TK