statystyki

Powiązania kapitałowe muszą być jawne

autor: Sławomir Wikariak08.05.2015, 08:30; Aktualizacja: 08.05.2015, 10:05
prawo prawnik

.źródło: ShutterStock

Dołączana do oferty składanej w przetargu lista powiązań kapitałowych nie może zostać utajniona przez przedsiębiorcę – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

W przetargu na stworzenie systemu informacji pasażerskiej dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej wystartowała firma wchodząca w skład większej grupy kapitałowej. W związku z tym musiała złożyć listę powiązanych przedsiębiorstw. Zrobiła to, ale jednocześnie zastrzegła poufność tej informacji, argumentując, że stanowi ona tajemnicę przedsiębiorstwa. Zamawiający po analizie doszedł jednak do odmiennych wniosków i podjął decyzję o odtajnieniu dokumentu. Firma w odwołaniu złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej domagała się nakazania WKD ponownego utajnienia listy powiązań. Przedsiębiorca przekonywał, że spełnione zostały wszystkie przesłanki wymienione w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.), aby uznać tę informację za tajemnicę przedsiębiorstwa. Nie ujawnia jej bowiem na zewnątrz, dba o jej poufność, a sama informacja ma charakter organizacyjny. „Wiedza na temat powiązań kapitałowych ma znaczenie o tyle, że schemat organizacyjny ukazuje siatkę globalnych powiązań kapitałowych, a to z kolei daje możliwość pozyskania przez podmioty trzecie informacji w zakresie sposobu sprawowania kontroli nad globalną grupą kapitałową, formy prawnej, w jakiej działają poszczególne podmioty wchodzące w skład grupy, (...) optymalizacji podatkowych” – napisali jego prawnicy w odwołaniu.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane