statystyki

Prawnikowi przysługuje wolność słowa na sali sądowej

autor: Dominika Bychawska-Siniarska08.05.2015, 11:06; Aktualizacja: 08.05.2015, 11:15
prawo prawnik

Warto pamiętać o zasadach, jakie przypomniał ETPC, co do szerokich granic wolności słowa przysługujących prawnikom w związku z wykonywanym przez nich zawodemźródło: ShutterStock

Olivier Morice jest francuskim adwokatem, który reprezentował wdowę po zabitym w Dżibuti sędzim Bernardzie Borrelu. Śledztwo w sprawie zabójstwa prowadziło dwóch sędziów M. i L.L. Morice poskarżył się na nich do francuskiego ministerstwa sprawiedliwości, wykazując ich niekompetencję oraz łamanie zasady bezstronności i niezawisłości. Jako jeden z argumentów przytoczył informację, że po odsunięciu M. i L.L. od sprawy z akt zniknęła część ważnych dowodów.

Fragmenty listu adwokata do resortu opublikował dziennik „Le Monde”. W efekcie Morice został oskarżony o znieważenie funkcjonariuszy publicznych i skazany na grzywnę w wysokości 4 tys. euro. Zobowiązano go też do wypłaty po 7,5 tys. euro zadośćuczynienia dla M. i L.L. Adwokat wystąpił do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (skarga nr 29369/10).

Trybunał w wyroku Wielkiej Izby z 23 kwietnia 2015 r. stwierdził naruszenie art. 6 konwencji (rzetelność postępowania sądowego) oraz art. 10 konwencji (wolność słowa). ETPC zauważył, że Morice nie wiedział, iż w składzie sądu kasacyjnego orzekającego w jego sprawie zasiada sędzia, który kilka miesięcy wcześniej publicznie solidaryzował się z napiętnowanych M. W związku z tym adwokat nie miał możliwości domagania się wyłączenia go. Tym samym Francja naruszyła jego prawo do rozpoznania sprawy przez bezstronny i niezależny sąd.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane