statystyki

Prawnikowi przysługuje wolność słowa na sali sądowej

autor: Dominika Bychawska-Siniarska08.05.2015, 11:06; Aktualizacja: 08.05.2015, 11:15
prawo prawnik

Warto pamiętać o zasadach, jakie przypomniał ETPC, co do szerokich granic wolności słowa przysługujących prawnikom w związku z wykonywanym przez nich zawodemźródło: ShutterStock

Olivier Morice jest francuskim adwokatem, który reprezentował wdowę po zabitym w Dżibuti sędzim Bernardzie Borrelu. Śledztwo w sprawie zabójstwa prowadziło dwóch sędziów M. i L.L. Morice poskarżył się na nich do francuskiego ministerstwa sprawiedliwości, wykazując ich niekompetencję oraz łamanie zasady bezstronności i niezawisłości. Jako jeden z argumentów przytoczył informację, że po odsunięciu M. i L.L. od sprawy z akt zniknęła część ważnych dowodów.

Fragmenty listu adwokata do resortu opublikował dziennik „Le Monde”. W efekcie Morice został oskarżony o znieważenie funkcjonariuszy publicznych i skazany na grzywnę w wysokości 4 tys. euro. Zobowiązano go też do wypłaty po 7,5 tys. euro zadośćuczynienia dla M. i L.L. Adwokat wystąpił do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (skarga nr 29369/10).

Trybunał w wyroku Wielkiej Izby z 23 kwietnia 2015 r. stwierdził naruszenie art. 6 konwencji (rzetelność postępowania sądowego) oraz art. 10 konwencji (wolność słowa). ETPC zauważył, że Morice nie wiedział, iż w składzie sądu kasacyjnego orzekającego w jego sprawie zasiada sędzia, który kilka miesięcy wcześniej publicznie solidaryzował się z napiętnowanych M. W związku z tym adwokat nie miał możliwości domagania się wyłączenia go. Tym samym Francja naruszyła jego prawo do rozpoznania sprawy przez bezstronny i niezależny sąd.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane