Właściciel musi wiedzieć o likwidacji depozytu

autor: Sławomir Wikariak24.04.2015, 20:00
Likwidację niepodjętych depozytów musi się odbywać zgodnie z prawem uznał sąd

Likwidację niepodjętych depozytów musi się odbywać zgodnie z prawem uznał sądźródło: ShutterStock

Chociaż postanowienie o likwidacji niepodjętego depozytu może zapaść na posiedzeniu niejawnym, to jednak zainteresowany musi o nim zostać powiadomiony – wynika z orzeczenia Sądu Okręgowego w Lublinie.

Komendy policji mają coraz większy problem ze znalezieniem miejsca na depozyty sądowe, takie chociażby jak broń. Gdy tylko jest to możliwe, wnoszą o likwidację niepodjętych depozytów – w praktyce: przejście ich na rzecz Skarbu Państwa. Tak też zrobił komendant wojewódzki policji w Lublinie w sprawie broni gazowej. Należała ona do mężczyzny, któremu w 2007 r. cofnięto pozwolenie, i pistolet trafił do sądowego depozytu. W 2010 r. właściciela poinformowano, że jeśli nie odbierze broni w ciągu trzech lat (np. mógłby ją sprzedać), to przejdzie ona na rzecz Skarbu Państwa. W 2014 r. komendant złożył wniosek o likwidację depozytu, który został zaakceptowany przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Postanowienie przesłano właścicielowi pistoletu, a ten postanowił je zaskarżyć. Uznał, że skoro nic nie wiedział o postępowaniu, to nie miał szans przedstawić w nim swoich racji.

Sąd Okręgowy w Lublinie w pełni uwzględnił apelację i nakazał ponowne rozpoznanie wniosku przez sąd I instancji. Uchylając postanowienie, odwołał się do art. 379 pkt 5 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym postępowanie jest nieważne, jeżeli strona została pozbawiona możności obrony swych praw. SO uznał, że w tej sprawie właśnie do tego doszło: właścicielowi broni nie został doręczony odpis wniosku wszczynającego postępowanie.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane