statystyki

Jak pozbyć się uciążliwego lokatora z mieszkania?

autor: Barbara Małyska20.04.2015, 19:00
Przeprowadzenie eksmisji może się jednak odbywać tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, a jedynym organem posiadającym kompetencje do jego realizacji jest komornik sądowy.

Przeprowadzenie eksmisji może się jednak odbywać tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, a jedynym organem posiadającym kompetencje do jego realizacji jest komornik sądowy.źródło: ShutterStock

Pan Szymon jest właścicielem mieszkania, w którym przebywa jego wuj alkoholik. Urządza on ciągłe imprezy, uskarżają się na niego sąsiedzi. Pan Szymon zastanawia się, czy może eksmitować kłopotliwego lokatora. I kto będzie odpowiadał, jeśli po kolejnej libacji spali się mieszkanie z pijanymi kolegami lub wyleci w powietrze pół bloku

Z prawnego punktu widzenia pan Szymon jako właściciel lokalu może żądać od osoby, która faktycznie włada jego mieszkaniem, by je opuściła. W opisanym przypadku podstawą eksmisji są przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów, które mówią, że jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia. Oznacza to, że nie tylko pan Szymon jako właściciel, ale także np. sąsiedzi mogą wnieść roszczenie o eksmisję trudnego lokatora.

Przeprowadzenie eksmisji może się jednak odbywać tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, a jedynym organem posiadającym kompetencje do jego realizacji jest komornik sądowy. Niemniej panuje rozpowszechnione lecz błędne przekonanie, że uciążliwego lokatora można eksmitować np. wzywając funkcjonariuszy policji, którzy w rzeczywistości nie mają takich kompetencji.

Sąd sprawdzi z urzędu, czy eksmitowany ma prawo do lokalu socjalnego, weźmie też pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez eksmitowanego z lokalu oraz jego sytuację materialną i rodzinną. Należy jednak pamiętać, że sąd nie może nie przyznać uprawnienia do lokalu socjalnego wobec kobiety w ciąży, małoletniego, osoby niepełnosprawnej lub ubezwłasnowolnionej oraz sprawującej nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałej, wobec obłożnie chorych, emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, osoby posiadającej status bezrobotnego, osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały – chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • adam135(2015-08-08 07:42) Zgłoś naruszenie 30

  Sprawiedliwości nie znajdziesz, ale możesz spełnić dobry uczynek i pocałować go w d...

  Odpowiedz
 • ZIT(2015-04-20 20:02) Zgłoś naruszenie 30

  Czyli zgodnie z prawem lokator może mieszkać ile chce a właściciel ma za niego płacić świadczenia i ma prawo uzytkować czyjąś rzecz i to w majestacie prawa.
  Gdzie tu sprawiedliwość ???

  Odpowiedz
 • Dziki lokator(2020-01-07 23:35) Zgłoś naruszenie 20

  Czyli mogę wprowadzić się dosłownie wszędzie i do każdego (generalnie wystarczy, że mnie wpuszczą do chałupy) tym samym nabywam prawa lokatorskie! Genialne!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane