statystyki

Jak pozbyć się uciążliwego lokatora z mieszkania?

autor: Barbara Małyska20.04.2015, 19:00
Przeprowadzenie eksmisji może się jednak odbywać tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, a jedynym organem posiadającym kompetencje do jego realizacji jest komornik sądowy.

Przeprowadzenie eksmisji może się jednak odbywać tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, a jedynym organem posiadającym kompetencje do jego realizacji jest komornik sądowy.źródło: ShutterStock

Pan Szymon jest właścicielem mieszkania, w którym przebywa jego wuj alkoholik. Urządza on ciągłe imprezy, uskarżają się na niego sąsiedzi. Pan Szymon zastanawia się, czy może eksmitować kłopotliwego lokatora. I kto będzie odpowiadał, jeśli po kolejnej libacji spali się mieszkanie z pijanymi kolegami lub wyleci w powietrze pół bloku

Z prawnego punktu widzenia pan Szymon jako właściciel lokalu może żądać od osoby, która faktycznie włada jego mieszkaniem, by je opuściła. W opisanym przypadku podstawą eksmisji są przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów, które mówią, że jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia. Oznacza to, że nie tylko pan Szymon jako właściciel, ale także np. sąsiedzi mogą wnieść roszczenie o eksmisję trudnego lokatora.

Przeprowadzenie eksmisji może się jednak odbywać tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, a jedynym organem posiadającym kompetencje do jego realizacji jest komornik sądowy. Niemniej panuje rozpowszechnione lecz błędne przekonanie, że uciążliwego lokatora można eksmitować np. wzywając funkcjonariuszy policji, którzy w rzeczywistości nie mają takich kompetencji.

Sąd sprawdzi z urzędu, czy eksmitowany ma prawo do lokalu socjalnego, weźmie też pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez eksmitowanego z lokalu oraz jego sytuację materialną i rodzinną. Należy jednak pamiętać, że sąd nie może nie przyznać uprawnienia do lokalu socjalnego wobec kobiety w ciąży, małoletniego, osoby niepełnosprawnej lub ubezwłasnowolnionej oraz sprawującej nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałej, wobec obłożnie chorych, emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, osoby posiadającej status bezrobotnego, osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały – chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • ZIT(2015-04-20 20:02) Zgłoś naruszenie 20

  Czyli zgodnie z prawem lokator może mieszkać ile chce a właściciel ma za niego płacić świadczenia i ma prawo uzytkować czyjąś rzecz i to w majestacie prawa.
  Gdzie tu sprawiedliwość ???

  Odpowiedz
 • adam135(2015-08-08 07:42) Zgłoś naruszenie 20

  Sprawiedliwości nie znajdziesz, ale możesz spełnić dobry uczynek i pocałować go w d...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane