Większa władza ministra nad krajową szkołą

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.04.2015, 07:38; Aktualizacja: 13.04.2015, 08:18

Pełna dowolność w odwoływaniu dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) oraz w powoływaniu wykładowców tejże jednostki – takie uprawnienia daje ministrowi sprawiedliwości uchwalona na ostatnim posiedzeniu Sejmu nowelizacja ustawy o KSSiP.

Na gruncie obowiązujących przepisów dyrektor może być odwołany jedynie wówczas, gdy spełniona zostanie jedna z pięciu ustawowych przesłanek. Wśród nich są m.in.: niewywiązywanie się przez dyrektora z obowiązków czy skazanie prawomocnym wyrokiem za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Po wejściu w życie noweli przepis ten jednak zniknie. Projektodawcy uzasadniają zmianę tym, że „minister winien mieć możliwość odwołania osoby kierującej instytucją, która kształci kadry (przyszłe oraz obecne) sądów i prokuratury, w sytuacji, gdy utracił do tej osoby zaufanie lub gdy istnieją zastrzeżenia co do jej postawy tudzież kwalifikacji”.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Abbo(2015-04-13 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie są ci, którzy nie dawno tak krzyczeli, że należy przywrócić niezależność sądów, żeby nie skazywały więcej zasłużonych towarzyszy partyjnych?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane