Czy syn znęcający się nad matką zostanie uznany niegodnym dziedziczenia?

autor: Adam Sroga13.04.2015, 16:00
Nie zawsze można pozbawić spadku

Nie zawsze można pozbawić spadkuźródło: ShutterStock

W mojej rodzinie syn znęca się nad matką. Wszczyna awantury, nie zapewnia jej opieki, zdarzyło się, że podniósł na nią rękę. Nieraz interweniowała policja. Matka jest właścicielką mieszkania. Nie chcę, żeby ten zwyrodnialec dostał je w spadku. Słyszałam, że mogę żądać uznania go za niegodnego dziedziczenia. Czy to prawda – pyta pani Anna.

Powołanie do spadku może wynikać z ustawy lub z testamentu. Jest skuteczne jednak tylko wtedy, gdy spadkobierca, ale również zapisobierca, dalszy zapisobierca oraz uprawniony do zachowku, posiadają zdolność do dziedziczenia. Osoba pozbawiona tej zdolności nie otrzyma żadnej korzyści ze spadku. Jednym ze sposobów jest uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. W pewnych sytuacjach względy natury etycznej przemawiają za pozbawieniem określonej osoby zdolności do dziedziczenia. Z powodu nagannego postępowania może zostać uznana za niegodną dziedziczenia. Stać się tak może jedynie z przyczyn wymienionych wyczerpująco w kodeksie cywilnym. Inne zachowania spadkobiercy, nawet jeśli mogłyby być oceniane ujemnie z punktu widzenia ogólnie przyjętych obyczajów, nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do zastosowania takiej sankcji.

Wystarczającą podstawą do uznania spadkobiercy za niegodnego jest dopuszczenie się przez niego umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. Ani przepisy kodeksu cywilnego, ani kodeksu karnego nie wyjaśniają, co należy rozumieć pod pojęciem „ciężkiego przestępstwa”. Pojęcia tego nie można jednoznacznie utożsamiać z terminem „zbrodnia” z kodeksu karnego ani ograniczać jedynie do przestępstw przeciwko osobie spadkodawcy, rodzinie i opiece. Ocena, czy dane przestępstwo ma charakter ciężkiego, zależy od konkretnego przypadku i należy do sądu cywilnego. Skutkiem przestępstwa nie musi być śmierć spadkodawcy ani uszkodzenie ciała. Wystarczające jest usiłowanie, pomocnictwo lub podżeganie do ciężkiego przestępstwa. Bez znaczenia dla sankcji cywilnej jest upływ „karnych” terminów przedawnienia, amnestia, abolicja albo zatarcie skazania.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane