800 zł za parkowanie na kopercie, nawet 100 zł za chodzenie po zmroku bez odblasków i do 500 zł za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu. Takie zmiany w taryfikatorze mandatów będą obowiązywać od soboty.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów wprowadzające zmiany w taryfikatorze właśnie zostało ogłoszone w Dzienniku ustaw. Zmiany wchodzą w życie już od soboty.

Wreszcie będzie wiadomo, jaki mandat dostać za chodzenie po zmroku bez odblasków (poza terenem zabudowanym, w sytuacji gdy nie ma chodnika). Do tej pory teoretycznie można było zastosować grzywnę w wysokości od 20 do 500 zł. Teraz wyraźnie przewidziano, że kara za to wykroczenie nie może być większa niż 100 zł.

Za jazdę rowerem na podwójnym gazie mandat wyniesie od 300 do 500 zł. 100 złotowy mandat będzie natomiast grozić za jazdę quadem bez kasku. Wyższe kary zapłacą też kierowcy utrudniający życie niepełnosprawnym. Za parkowanie na kopercie mandat wyniesie 800 zł, a za posługiwanie się kartą parkingową przez osobę nieuprawnioną - 300 zł.

W środę DGP Poradnik kierowcy a w nim wszystko o mandatach >>>