Wygrana w sprawie Amber Gold może wywołać lawinę pozwów

autor: Patryk Słowik31.03.2015, 07:35; Aktualizacja: 31.03.2015, 08:41
Amber Gold

Jak przypuszczają eksperci, korzystne orzeczenie w tej sprawie mogłoby wywołać lawinę pozwów, gdzie głównym zarzutem byłoby to, że państwo nienależycie chroniło konsumentówźródło: Wikimedia Commons

Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy złożyła pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa w imieniu 164 osób poszkodowanych przez Amber Gold na łączną kwotę ponad 20 mln zł. Zdaniem prawników do ogromu strat majątkowych przyczyniły się zaniechania prokuratury.

Szanse pozwu

– Prokuratura, dysponując już w styczniu 2010 r. materiałem dowodowym (zebranym przez KNF) wystarczającym do postawienia zarzutów członkom zarządu spółki Amber Gold, miała prawny obowiązek wydania postanowienia o postawieniu zarzutów – wskazuje dr Tomasz Krawczyk, wspólnik w kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.

Podkreśla, że w tej sytuacji zwlekanie z ich ogłoszeniem do sierpnia 2012 r. było postępowaniem bezprawnym. A – jak twierdzi kancelaria – gdyby śledczy zadziałali szybciej, spółka zaprzestałaby działalności: zaniepokojeni klienci chcieliby z niej wypłacić środki, a nowi nie zawarliby niekorzystnych umów.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane