statystyki

Z alkolockiem w trasę, czyli blokada alkoholowa w samochodach

autor: Danuta Pawłowska27.03.2015, 17:00
Nie wiadomo, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.

Nie wiadomo, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.źródło: ShutterStock

Kilka lat temu odebrano mi prawo jazdy. Spowodowałem niegroźną kolizję, ale byłem pod wpływem alkoholu. Słyszałem, że jest możliwość zamontowania w aucie alkolocka i będę mógł wrócić za kierownicę. Gdzie mogę się zgłosić w tej sprawie – pyta pan Jan.

Faktycznie w lutym Sejm przyjął ustawę, która dopuści stosowanie blokady alkoholowej w samochodach. Według litery prawa jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był stosowany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów przez 10 lat, sąd może zezwolić na dalsze stosowanie tego środka karnego, ale już tylko w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Oczywiście sąd, na wniosek zainteresowanego kierowcy, rozpatrzy jego prośbę, o ile postawa i zachowanie sprawcy w okresie zakazu prowadzenia pojazdów nie wzbudziła żadnych wątpliwości i istnieje uzasadnione przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. W każdej chwili można uchylić to zezwolenie, jeżeli skazany rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności jeśli podczas poluzowania swojej kary popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu komunikacyjnemu.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane