statystyki

Z alkolockiem w trasę, czyli blokada alkoholowa w samochodach

autor: Danuta Pawłowska27.03.2015, 17:00
Nie wiadomo, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.

Nie wiadomo, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.źródło: ShutterStock

Kilka lat temu odebrano mi prawo jazdy. Spowodowałem niegroźną kolizję, ale byłem pod wpływem alkoholu. Słyszałem, że jest możliwość zamontowania w aucie alkolocka i będę mógł wrócić za kierownicę. Gdzie mogę się zgłosić w tej sprawie – pyta pan Jan.

Faktycznie w lutym Sejm przyjął ustawę, która dopuści stosowanie blokady alkoholowej w samochodach. Według litery prawa jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był stosowany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów przez 10 lat, sąd może zezwolić na dalsze stosowanie tego środka karnego, ale już tylko w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Oczywiście sąd, na wniosek zainteresowanego kierowcy, rozpatrzy jego prośbę, o ile postawa i zachowanie sprawcy w okresie zakazu prowadzenia pojazdów nie wzbudziła żadnych wątpliwości i istnieje uzasadnione przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. W każdej chwili można uchylić to zezwolenie, jeżeli skazany rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności jeśli podczas poluzowania swojej kary popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu komunikacyjnemu.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane