statystyki

UE wymusza zmianę filozofii w zamówieniach publicznych

autor: Grzegorz Kukowka24.03.2015, 07:53; Aktualizacja: 24.03.2015, 08:46

Podczas gdy Komisja Europejska kończy prace nad rozporządzeniem wykonawczym do Dyrektywy 2014/24/EU w zakresie przetargów, polskie przygotowania do wdrożenia dyrektywy UE wciąż są w stanie zalążkowym.

Wprowadzenie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ) to jedna z najważniejszych zmian w unijnym systemie udzielania zamówień publicznych, wprowadzona Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/EU. Dokument ten ma być daleko idącym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy ubiegają się o udzielenie zamówień ze środków publicznych.

W obecnym stanie prawnym wykonawca składający ofertę musi załączyć do niej szereg dokumentów, które mają potwierdzić – po pierwsze – brak podstaw do wykluczenia (np. zaświadczenie o niekaralności za określone przestępstwa, zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami do ZUS czy braku zaległości podatkowych), po drugie zaś – posiadanie odpowiednich kompetencji, potencjału technicznego i środków finansowych (często także sprawozdania finansowe), pozwalających na rzetelne wykonanie zamówienia. W praktyce oznacza to, że każdy z potencjalnych wykonawców musi przedłożyć dodatkowe kilkadziesiąt do kilkuset stron dokumentów, których pozyskanie często wiąże się z kosztami. A zamawiający musi sprawdzić ich prawidłowość. JEDZ ma to zmienić: oferent złoży jeden dokument, zaledwie 30-stronicowy, wypełniony na specjalnym formularzu, w którym zawarte zostaną wszystkie wymagane przez przepisy oświadczenia. Zamawiający nie będzie musiał weryfikować ich prawidłowości przed wyborem oferty. Wszystkie konieczne dokumenty złoży dopiero wykonawca, którego oferta została wybrana – wykazując tym samym, że informacje zawarte przez niego w JEDZ były zgodne ze stanem faktycznym.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane