statystyki

UE wymusza zmianę filozofii w zamówieniach publicznych

autor: Grzegorz Kukowka24.03.2015, 07:53; Aktualizacja: 24.03.2015, 08:46

Podczas gdy Komisja Europejska kończy prace nad rozporządzeniem wykonawczym do Dyrektywy 2014/24/EU w zakresie przetargów, polskie przygotowania do wdrożenia dyrektywy UE wciąż są w stanie zalążkowym.

Wprowadzenie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ) to jedna z najważniejszych zmian w unijnym systemie udzielania zamówień publicznych, wprowadzona Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/EU. Dokument ten ma być daleko idącym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy ubiegają się o udzielenie zamówień ze środków publicznych.

W obecnym stanie prawnym wykonawca składający ofertę musi załączyć do niej szereg dokumentów, które mają potwierdzić – po pierwsze – brak podstaw do wykluczenia (np. zaświadczenie o niekaralności za określone przestępstwa, zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami do ZUS czy braku zaległości podatkowych), po drugie zaś – posiadanie odpowiednich kompetencji, potencjału technicznego i środków finansowych (często także sprawozdania finansowe), pozwalających na rzetelne wykonanie zamówienia. W praktyce oznacza to, że każdy z potencjalnych wykonawców musi przedłożyć dodatkowe kilkadziesiąt do kilkuset stron dokumentów, których pozyskanie często wiąże się z kosztami. A zamawiający musi sprawdzić ich prawidłowość. JEDZ ma to zmienić: oferent złoży jeden dokument, zaledwie 30-stronicowy, wypełniony na specjalnym formularzu, w którym zawarte zostaną wszystkie wymagane przez przepisy oświadczenia. Zamawiający nie będzie musiał weryfikować ich prawidłowości przed wyborem oferty. Wszystkie konieczne dokumenty złoży dopiero wykonawca, którego oferta została wybrana – wykazując tym samym, że informacje zawarte przez niego w JEDZ były zgodne ze stanem faktycznym.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane