statystyki

Odwołania w przetargach: Wpisu nie można wpłacić na zapas

autor: Sławomir Wikariak19.03.2015, 07:33; Aktualizacja: 19.03.2015, 08:17
Ponieważ zamówienie przekraczało progi unijne, wysokość wpisu powinna wynosić 20 tys. zł

Ponieważ zamówienie przekraczało progi unijne, wysokość wpisu powinna wynosić 20 tys. złźródło: ShutterStock

Nie wystarczy, że pieniądze, które stanowią opłatę za rozpoznanie odwołania, są zaksięgowane na koncie Urzędu Zamówień Publicznych. Muszą być przypisane do konkretnego odwołania – wynika z postanowienia Krajowej Izby Odwoławczej.

Przetarg dotyczył zaprojektowania i budowy miejskiego systemu transportu publicznego. Jedno ze startujących konsorcjów 22 stycznia wniosło odwołanie do KIO. Dołączono do niego potwierdzenie opłacenia wpisu w wysokości 15 tys. zł.

Ponieważ zamówienie przekraczało progi unijne, wysokość wpisu powinna wynosić 20 tys. zł. Prezes KIO wezwał konsorcjum do uzupełnienia dowodu na opłacenie wpisu w pełnej wysokości w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania. 28 stycznia otrzymał oświadczenie członka konsorcjum, który poinformował, że brakujące 5 tys. zł widnieje na koncie UZP – zostało wcześniej wpłacone jako wpis od innego odwołania. Wolą przedsiębiorcy było przypisanie tych środków do nowego odwołania. Nawet jeśli nie zostało to doprecyzowane w sposób wystarczający, to i tak brakująca kwota widniała na koncie UZP w chwili wnoszenia odwołania. Teraz zaś uzupełniono dokument mający stanowić tego potwierdzenie – przekonywał przedsiębiorca. Prezes KIO odpowiedział, że z prośbą o przesunięcie środków należy się zwrócić do UZP, gdyż to ten urząd zajmuje się rozliczaniem wpisów od odwołań. Tego samego dnia (28 stycznia) członek konsorcjum zrobił to, uzyskując potwierdzenie przypisania środków do nowego odwołania. Mimo to nie zostało ono rozpoznane. Skład orzekający uznał, że w terminie na wniesienie odwołania wpis nie został opłacony. „Zgodnie z art. 187 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych, odwołujący może, będąc do tego wezwanym, uzupełnić jedynie dowód uiszczenia wpisu, nie zaś brak w postaci nieuiszczenia wpisu w odpowiedniej wysokości lub w nieodpowiednim terminie” – podkreślił w uzasadnieniu postanowienia Marek Szafraniec, przewodniczący składu orzekającego.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ino(2015-03-19 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za cyrk jest w tym KIO znowu ? Rozumiem jak ktoś wnosi dwa odwołania i jedno opłaca a nie wiadomo które ale I co KIO będzie decydowała wg. widzimisię czy to jest dobrze przypisane do konkretnego odwołania. Podać wszystkie strony czy tylko jedną czy pełną nazwę czy tylko numer? Mam nadzieje, że to znajdzie się w uzasadnieniu postanowienia bo jak nie to czarno widzę odwołania wielu ludzi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane