MSZ: Polska dobrze sobie radzi z wdrażaniem dyrektyw

autor: Joanna Kowalska19.03.2015, 07:21; Aktualizacja: 19.03.2015, 08:29
Najwięcej opóźnień ma Ministerstwo Finansów. Zalega z wdrożeniem aż osiem dyrektyw.

Najwięcej opóźnień ma Ministerstwo Finansów. Zalega z wdrożeniem aż osiem dyrektyw.źródło: ShutterStock

Jeszcze trzy lata temu byliśmy na szarym końcu państw UE, jeśli chodzi o tempo implementacji unijnych dyrektyw. W 2014 r. osiągnęliśmy poziom 1 proc. niewdrożonych aktów, co sprawiło, że Polska zaczęła się mieścić w dopuszczalnym przez Komisję Europejską deficycie. Z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych zebranych na 20 lutego 2015 r. wynika, że obecnie opóźnienia dotyczą 21 dyrektyw, co ma dać lepszy wynik niż przed rokiem.

Podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej przedstawiciele resortów odpowiedzialnych za implementację zaległych dyrektyw opowiedzieli o stanie prac legislacyjnych. Ich ostateczna liczba może być jeszcze mniejsza, ponieważ część z nich została wdrożona od czasu przygotowania zestawienia (w ciągu minionego miesiąca), a kolejne zostaną implementowane w najbliższym czasie. Z wyjaśnień ministerialnych urzędników wynika, że do wdrożenia zostało 19 dyrektyw, a realnie może być ich jeszcze mniej, bo 16. W dwóch przypadkach brakuje bowiem tylko aktów wykonawczych, nad którymi prace zakończą się prawdopodobnie w najbliższych dniach. Na finiszu jest m.in. ustawa wdrażająca dyrektywę w sprawie stosowania w samochodach pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci – zajmuje się nią już Senat.

Najwięcej opóźnień ma Ministerstwo Finansów. Zalega z wdrożeniem aż osiem dyrektyw. W dwóch przypadkach termin transpozycji minął w 2013 r. Co więcej, Artur Radziwiłł, podsekretarz stanu w resorcie, wskazał, że w przypadku siedmiu nie ma szans na wdrożenie ich w najbliższym czasie. Wymienił tu m.in. dyrektywę nr 2011/61/UE w sprawie funduszy inwestycyjnych, nr 2009/138/WE o działalności ubezpieczeniowej czy nr 2013/36/UE dotyczącą nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Sluza unijnemu burdelowi,likwidujac Polske ! UJ Kr(2015-03-19 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli antynarodowy rzad czerwonych i PO.barwionych przetepcow wiernie wypelnia dyrektywy wrogow Polski,w tym sa wyjatkowo i gorliwi, POluszni,gotowi za erosrebrniki oddac nasza suwerennosc totalitarnemu unijnemu buredlowi !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane