Choć liczba wypadków powodowanych przez pijanych się zmniejsza, to wciąż jest ich stanowczo za dużo. W ub.r. byli sprawcami 1838 wypadków, w których zginęło 256 osób, a 2313 zostało rannych.
Po zmianach w prawie bardziej surowo traktowane będą szczególnie te osoby, które nie po raz pierwszy wsiadły za kierownicę po alkoholu, oraz ci, którzy jadąc na podwójnym gazie, spowodowali wypadek.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości kierowca będzie mógł trafić na dwa lata do więzienia – tu się nic nie zmienia. Jednak zgodnie z nowymi przepisami na dłużej straci prawo jazdy. Do tej pory sąd mógł odebrać uprawnienia na okres od roku do 10 lat. Teraz za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) sąd odbierze uprawnienia na 3 do 15 lat. Na taki okres straci też prawo jazdy trzeźwy sprawca wypadku albo katastrofy w ruchu lądowym (lub kierowca, który niebezpieczeństwo takiej katastrofy spowodował), jeśli zbiegł z miejsca zdarzenia i nie udzielił pomocy. Przy czym zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonej kategorii albo wszelkich pojazdów mechanicznych.
Nowe przepisy sprawiają, że sądy częściej będą odbierać prawo jazdy dożywotnio. I to na wszelkiego rodzaju pojazdy. W tej chwili odbierane jest na zawsze za spowodowanie w stanie nietrzeźwości wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Teraz na zawsze z prawem jazdy pożegna się osoba, która prowadziła auto na podwójnym gazie, a w przeszłości była już skazana za to przestępstwo. Nie dotyczy to więc osób, które w przeszłości zostały ukarane mandatem za jazdę w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi).
W szczególnych okolicznościach sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia tego środka karnego. Jednak po pierwsze musiałyby za tym przemawiać naprawdę ważne względy, po drugie odstąpienie od odebrania prawa jazdy na zawsze może nastąpić tylko raz. W razie ponownego skazania za jazdę w stanie nietrzeźwości sąd nie będzie już miał możliwości łagodniejszego potraktowania kierowcy.
Kary za jazdę po spożyciu alkoholu
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu – 0,2 do 0,5 promila stanowi wykroczenie, za które grozi:
● grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł,
● zakaz prowadzenia pojazdów na okres od sześciu miesięcy do trzech lat,
● 10 punktów karnych,
● areszt do 30 dni.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości – powyżej 0,5 alkoholu stanowi przestępstwo, za które grozi:
● grzywna wymierzana stawka w stawkach dziennych uzależniona od dochodu,
● kara ograniczenia wolności,
● kara pozbawienia wolności do lat dwóch,
● zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
● obowiązkowa nawiązka na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. zł.
Powtórne prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu:
● grzywna wymierzana stawka w stawkach dziennych uzależniona od dochodu,
● kara ograniczenia wolności,
● kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat,
● zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na zawsze,
● obowiązkowa nawiązka na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 tys. zł.
Zagrożenia karami związane ze stanem nietrzeźwości:
● spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości – kara pozbawienia wolności do 4,5 roku (art. 178 k.k. w zw. z art. 177 par. 1 k.k.),
● spowodowanie w stanie nietrzeźwości wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu innej osoby – kara pozbawienia wolności od 9 miesięcy do 12 lat (art. 178 k.k. z zw. z art. 177 par. 2),
● spowodowanie w stanie nietrzeźwości katastrofy w ruchu lądowym – kara pozbawienia wolności od 1,5 roku do 15 lat (art. 178 k.k. w zw. z art. 173 par. 1 k.k.),
● spowodowanie w stanie nietrzeźwości katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu wielu osób – kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat (art. 178 k.k. z zw. z art. 179 par. 3 k.k.).