statystyki

Zmiany w prawie drogowym: Alkolock w każdym samochodzie

11.03.2015, 20:00
Zobowiązanie kierowców do jazdy wyłącznie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową to w polskim prawie nowość.

Zobowiązanie kierowców do jazdy wyłącznie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową to w polskim prawie nowość.źródło: ShutterStock

Eksperci są zdania, że samo zaostrzanie sankcji nie wyeliminuje z dróg kierujących pod wpływem alkoholu. Dlatego ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które mają przyczynić się do zmniejszenia liczby pijanych na drogach.

Zobowiązanie kierowców do jazdy wyłącznie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową to w polskim prawie nowość. Jednak na świecie to rozwiązanie jest znane i praktykowane z dobrym skutkiem. W krajach, w których je wdrożono, program blokad alkoholowych pozwala skrócić lub wręcz zastępuje okres zawieszenia ważności prawa jazdy. Przyjmuje się, że blokada alkoholowa jest korzystna dla wszystkich. Zarówno dla samego kierowcy, który dzięki możliwości jazdy z blokadą nadal może korzystać z samochodu, jak i dla innych użytkowników dróg.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • upa(2015-03-12 07:23) Zgłoś naruszenie 10

  wtedy to już policja nie będzie potrzebna i mozna ją rozwiązać!!!Brawo ,policjanci na zmywak do Angli bo obywatel sam sprawdzi sobie trzeżwośc -tego by nawet Hitler nie wymyślił ale to tylko debilni polaczki!!!

  Odpowiedz
 • AN(2015-03-12 12:57) Zgłoś naruszenie 10

  Rozumiem, że instalacja będzie pokryta z funduszu mandatów zebranych za jazdę po alkoholu? (W przeciwnym razie to rozbój i naruszenie swobód obywatelskich osób, które np. nigdy w życiu nie sięgały po alkohol).

  Odpowiedz
 • nie zmotoryzowana(2015-03-12 00:12) Zgłoś naruszenie 00

  Już znów coś kombinują, jak dać sie dorobic kolesiom kosztem wszystkich kierowców.

  Odpowiedz
 • przekrecik(2015-03-12 06:58) Zgłoś naruszenie 00

  kolejny przekręt jak ekrany na autostradach

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane