Zmienią się przepisy dotyczące ochrony osób niepełnosprawnych psychicznie. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmieniającego m.in. kodeks cywilny.

Proponowana nowelizacja odchodzi od modelu, w którym orzeczeniem sądowym pozbawia się osobę zdolności do czynności prawnych w zakresie określonym w sposób abstrakcyjny i luźno powiązany ze stanem psychicznym.
Przyjmuje się zasadę, że każda osoba dorosła ma pełną zdolność do czynności prawnych, a wyjątki (ograniczenie zdolności do czynności prawnych) będą ustalane przez sąd indywidualnie. Sąd – bez orzekania już o ubezwłasnowolnieniu – będzie ustanawiał opiekuna i ściśle określał jego kompetencje, czyli rozstrzygał, w jakim zakresie podopieczny może działać samodzielnie, a w jakim potrzebuje wsparcia lub zastępstwa. Zlikwidowana zostanie instytucja kurateli dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo.
Projekt zakłada także wprowadzenie pełnomocnictwa opiekuńczego. Osoba dorosła i sprawna psychicznie będzie mogła ustanowić pełnomocnika, który w jej imieniu podejmowałby określone decyzje, także osobiste, gdy ona sama w przyszłości dozna zaburzeń psychicznych.
Zwiększyć się ma też skuteczność wykonania orzeczeń dotyczących przymusowego odebrania osób. Może to mieć znaczenie w przypadku spraw rodzinnych, np. o wydanie dziecka. Policja otrzyma uprawnienie do przeszukiwania posesji, w których może być ukrywana osoba podlegająca odebraniu.
Etap legislacyjny
Założenia przyjęte przez Radę Ministrów
Jak złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie GazetaPrawna.pl