Nie ma akt, nie ma wyliczeń

autor: Ewa Maria Radlińska09.03.2015, 07:25; Aktualizacja: 09.03.2015, 07:28

Sąd nie przyzna zwrotu kosztów postępowania skoro ani klient, ani adwokat nie są w stanie jednoznacznie określić wysokości kosztów, które mają podlegać zwrotowi.

Wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 2013 r., kobieta została uniewinniona od popełnienia zarzuconego jej czynu, a kosztami postępowania obciążono Skarb Państwa. Obowiązki obrończe w postępowaniu przed sądem I instancji, sprawowała - ustanowiona przez klientkę z wyboru - adwokat. Obrończyni, w głosach stron, wniosła o uniewinnienie oskarżonej, nie zgłaszając przy tym wniosku o zwrot kosztów związanych z ustanowieniem w sprawie obrońcy.

Wędrujące akta

Adwokat złożyła w sądzie wniosek o przyznanie kosztów obrony poniesionych w postępowaniu przez oskarżoną, związanych z ustanowieniem obrońcy „w wysokości i według norm prawem przepisanych”. Na wniosku było odręcznie sporządzone zarządzenie, z którego wynika, że akta sprawy, wraz apelacjami, znajdują się w sądzie apelacyjnym i że po ich zwrocie wniosek należy przedstawić sędziemu. I tak adwokat złożyła ponowny wniosek o przyznanie kosztów. Poinformowano ją, że wniosek zostanie rozpoznany po zwrocie akt z sądu apelacyjnego. Wyznaczono termin posiedzenia w przedmiocie tego wniosku, ale pomimo zawiadomienia adwokat się na nim nie stawiła. A na kolejnym posiedzeniu, po odroczeniu pierwszego stawiła się aplikantka adwokacka, która wniosła: „o zasądzenie na rzecz kancelarii (...) - za wszystkie terminy rozprawy i postępowanie przygotowawcze, a także koszty za II instancję – z tym, że kosztów tych nie potrafi wyliczyć z uwagi na brak akt”. W protokole posiedzenia zapisano, że akta sprawy znajdują się w Sądzie Najwyższym „w celach kasacji”, a rozpoznanie wniosku będzie możliwe po ich zwrocie. Adwokat wniosła skargę na przewlekłość postępowania sądu okręgowego, toczącego się w sprawie zwrotu kosztów obrony. Podniosła, że pomimo złożenia wielu wniosków o zwrot kosztów obrony, to koszty te nadal nie zostały przyznane. Postępowanie toczy się od ponad roku, a wnioski pozostają bez odpowiedzi. Wniosła więc o stwierdzenie przewlekłości w tej sprawie oraz przyznanie jej od Skarbu Państwa 20 tys. zł.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane