statystyki

Biegły nie zmierzy bólu po śmierci dziecka

autor: Ewa Maria Radlińska05.03.2015, 08:13; Aktualizacja: 05.03.2015, 08:21

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu: Należałoby zerwać z praktyką dopuszczania dowodów z opinii biegłego na okoliczność ustalenia stanu psychicznego osób, które straciły kogoś bliskiego. Przeprowadzenie takiego dowodu nie tylko zmierza do nieuzasadnionego przedłużenia postępowania, ale też w sposób nieuprawniony narusza intymność i prywatność rodziny.

Rodzice i brat mężczyzny, który zginął w 2004 r. w wypadku komunikacyjnym, domagali się od ubezpieczyciela zapłaty zadośćuczynienia w kwocie po 50 tys. zł. Ponadto każdy z nich zażądał zapłaty odszkodowania w kwocie po 30 tys. zł. Sprawca wypadku został skazany prawomocnym wyrokiem, a w dacie wypadku miał zawartą z pozwanym w tej sprawie ubezpieczycielem umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczyciel wniósł o oddalenie powództwa, wskazując, że nie ma obowiązku zapłaty zadośćuczynienia z uwagi na datę wypadku. Nastąpił on bowiem przed wejściem w życie art. 446 par. 4 kodeksu cywilnego. Przepis ten mówi, że sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Prawo do życia w rodzinie

Sąd Okręgowy w Opolu zasądził od ubezpieczyciela na rzecz każdego z powodów zadośćuczynienie w kwocie po 50 tys. zł. Uwzględnił też żądanie rodziców zmarłego mężczyzny co do odszkodowania. Sąd uznał, że powództwa zasługiwały na uwzględnienie w całości na podstawie art. 448 k.c. w zw. z art. 24 par. 1 k.c. Śmierć mężczyzny naruszyła bowiem dobro osobiste każdego z powodów w postaci prawa do życia w rodzinie. Między nimi istniała głęboka i silna więź emocjonalna, która została rozerwana na skutek śmierci syna i brata. Do dnia wypadku wszyscy mieszkali razem, wspólnie też uczestniczyli w życiu domowym. Ubezpieczyciel wniósł apelację.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane