statystyki

RPO: Osadzonego trzeba informować o jego prawach

autor: Joanna Kowalska09.03.2015, 07:24; Aktualizacja: 09.03.2015, 09:55
Prof. Lipowicz zwróciła się więc do dyrektora generalnego Służby Więziennej z prośbą o wydanie stosownych poleceń funkcjonariuszom.

Prof. Lipowicz zwróciła się więc do dyrektora generalnego Służby Więziennej z prośbą o wydanie stosownych poleceń funkcjonariuszom.źródło: ShutterStock

Brak informacji o możliwości zaskarżenia decyzji o użyciu środków przymusu bezpośredniego narusza prawa osadzonych – uważa rzecznik praw obywatelskich. Zgodnie z obecnymi przepisami funkcjonariusze więzienni nie mają obowiązku pouczania więźniów o przysługującym im prawie.

Prof. Irena Lipowicz, powołując się na spływające do jej biura skargi i przeprowadzone wizytacje, zwraca uwagę, że w notatkach ze stosowania środków przymusu brak jest informacji o tym, czy osadzony został pouczony o możliwości złożenia skargi na decyzję o ich użyciu, mimo że jest ona możliwa na podstawie art. 7 kodeksu karnego wykonawczego. Jednak więźniowie nie zawsze o tym wiedzą.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane