statystyki

RPO: Osadzonego trzeba informować o jego prawach

autor: Joanna Kowalska09.03.2015, 07:24; Aktualizacja: 09.03.2015, 09:55
Prof. Lipowicz zwróciła się więc do dyrektora generalnego Służby Więziennej z prośbą o wydanie stosownych poleceń funkcjonariuszom.

Prof. Lipowicz zwróciła się więc do dyrektora generalnego Służby Więziennej z prośbą o wydanie stosownych poleceń funkcjonariuszom.źródło: ShutterStock

Brak informacji o możliwości zaskarżenia decyzji o użyciu środków przymusu bezpośredniego narusza prawa osadzonych – uważa rzecznik praw obywatelskich. Zgodnie z obecnymi przepisami funkcjonariusze więzienni nie mają obowiązku pouczania więźniów o przysługującym im prawie.

Prof. Irena Lipowicz, powołując się na spływające do jej biura skargi i przeprowadzone wizytacje, zwraca uwagę, że w notatkach ze stosowania środków przymusu brak jest informacji o tym, czy osadzony został pouczony o możliwości złożenia skargi na decyzję o ich użyciu, mimo że jest ona możliwa na podstawie art. 7 kodeksu karnego wykonawczego. Jednak więźniowie nie zawsze o tym wiedzą.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane