statystyki

Minister mniej kategoryczny w sprawie wejścia w życie reformy k.p.k.

autor: Ewa Ivanova05.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 05.03.2015, 08:25
– Nigdy nie jest za późno na refleksję – mówiła prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, adresując swe słowa do rządu i parlamentu.

– Nigdy nie jest za późno na refleksję – mówiła prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, adresując swe słowa do rządu i parlamentu.źródło: ShutterStock

Już 1 lipca rzeczywistość procesowa w sprawach karnych ma się totalnie zmienić. Rewolucja obejmie nie tylko etap pierwszej instancji, lecz także fazę odwoławczą, kasacyjną i wznowieniową. Nie brak jednak głosów, że za wcześnie na takie zmiany.

 Nikt nie jest na nie gotowy, bo czekająca na wejście w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247) została w międzyczasie gruntownie znowelizowana. O stanie przygotowań rozmawiali wczoraj uczestnicy konferencji „Postępowanie odwoławcze, kasacyjne i wznowieniowe w nowym modelu procesu karnego”. Zorganizował ją Sąd Najwyższy we współpracy z Prokuraturą Generalną.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Waldi(2015-03-05 08:28) Zgłoś naruszenie 00

  Moim zdaniem powinni przesunąć wejście w życie tych przepisów bo będzie jeszcze większy chaos niż jest.

  Odpowiedz
 • xvart(2015-03-05 21:51) Zgłoś naruszenie 00

  właśnie siedzę i piszę uzasadnienie w sprawie po 335. Prokurator zawarł z oskarżonym ugodę. Na sali wszyscy zgadzali się na wydanie wyroku jak w ugodzie. I prokurator i oskarżony i jego obrońca. Wydałem wyrok zgodny z ugodą i ... prokurator zmienił zdanie. Przecież to paranoja jakaś. Wszystkim przeciwnikom nowelizacji niech za argument wystarczy, że wg nowych przepisów taka nieuczciwość ze strony organu Państwa będzie niedopuszczalna. A teraz siedzę i piszę pełne uzasadnienie - co do winy kary etc. Będzie miało 10 stron A4 i niczym się nie różni od tego, jakie bym napisał po paru miesiącach procesu. I uprzedzając pytania: nie zrobiłem żadnej literówki w kwalifikacji. Po prostu im się odwidziało. Pozdrawiam "serdecznie" wszystkich proków.

  Odpowiedz
 • bolek(2015-03-05 07:53) Zgłoś naruszenie 00

  czyli nic z tego, dalej będzie dziadostwo jak było a sądownictwo pójdzie na dno

  Odpowiedz
 • Jurek(2015-03-05 10:03) Zgłoś naruszenie 00

  Nie zdążyli się przygotować w dwa lata więc spoko, pogłaszczmy ich po główkach, przeprośmy i trzeba dać im kolejny rok.

  No teraz to na pewno się przygotują. Przecież tak obiecują.

  Odpowiedz
 • zlot(2015-03-05 10:35) Zgłoś naruszenie 00

  Będzie Ameryka! Gdzie bogaty mając dobrych prawników będzie skazany na uniewinnienie, a biedny mając prawnika z urzędu będzie po prostu skazany. Kontradyktoryjność w procesie cywilnym - raczej tak, w procesie karnym - ???

  Odpowiedz
 • @zlot(2015-03-05 12:04) Zgłoś naruszenie 00

  Człowieku, teraz jest tak, że Sąd szuka dowodów na oskarżonego, prostuje sp... postępowanie przygotowawcze. Sąd ma rozsądzać, a nie być inkwizytorem. Wygląda to tak, że obrona zmaga się z sądem i prokuratorem, a powinna wyłącznie procesować z oskarżeniem.
  tfe prokuratorzy nie są przygotowani, bo trzeba będzie zmienić podejście do zbierania materiału. Generalnie chodzi o to samo co w sądach, jest tam za mało ludzi, żeby dać radę wyrobić się w rozsądnym czasie. Jedyna władza nie lubi się chwalić, że wymiar sprawiedliwości musi być kosztowny. Jak się tłucze jak mantrę, że prokuratorzy i sędziowie są leniwi, zamiast powiedzieć, procedura cywilna jest archaiczna, a karna represyjna w stosunku do oskarżonego (chodzi o rolę sądu) i nie możemy zmobilizować starych dzia... z komisji kodyfikacyjnych do roboty i to wiadomo, że jest opór. Przecież właśnie o to chodzi, że nie ma ludzi do pracy w prokuraturze, którzy sprostaliby nowoczesnym w końcu rozwiązaniom procesu karnego. Tak tak musi być droga, bo jak jest tanio to wiadomo, jak jest. Ale jak tu powiedzieć to wyborcom tymi na jesieni, jak prokuratury staną przed wyborami? Czyja to będzie wina, co? Trzeba więc to przewalić na okres po wyborach, żeby męczyła się następna władza, jak ta sama, to się wprowadzi, jak nowa to będzie można powiedzieć, na staraliśmy się ale oponenci nie pozwolili zmienić. Współczuję prokuratorom, bo to na nich się wszystko skupi.

  Odpowiedz
 • YOSSARIAN(2015-03-05 19:36) Zgłoś naruszenie 00

  Zawsze banda leniwych prawników, głównie prokuratorów i sędziów będzie kwękać, że za wcześnie na zmiany.
  Przyzwyczaili się, że na sprawy mogą przychodzić kompletnie nieprzygotowani, dotyczy to szczególnie prokuratorów,
  Weszło im w nawyk, że postępowania przed sądem mogą się z powodzeniem ciągnąć miesiącami, czasem latami.
  A teraz będzie inaczej, ale to na prawdę żadna trudność - w wielu zawodach trzeba się stale uczyć czegoś nowego, tyle że w tych innych profesjach ludzie się cieszą, a prawnicy wiecznie kwękają.
  Prokuratorem nie jestem, zatem jestem zadowolony w związku z wprowadzeniem od 1 lipca nowej procedury w procesie karnym. Problemy widzę, ale w życiu i pracy stale problemy pokonywać trzeba.
  Komu się nie podoba, niech zmienia zawód - są braki w policji i służbach specjalnych. I tyle!

  Odpowiedz
 • prorok(2015-03-13 21:02) Zgłoś naruszenie 00

  do xvarta- a czemu nie chce pisać się uzasadnienia? Uzasadnienie powinno być do każdego wyroku. Ten leniwy prokurator musi uzasadniać każdy pisany przez niego akt oskarżenia, musi napisać też apelację od twojego wyroku. A może to wcale nie chodzi o 335 tylko np. nie zauważyłeś, że przyjęty przez ciebie czyn nie zawiera wszystkich znamion przestępstwa, albo złośliwy szef chce ośmieszyć podwładnego i robi z niego frajera, żeby wzbudzić twoją do niego niechęć i dalsze gnębienie.. Trochę więcej wyrozumiałości kolego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane