statystyki

Wypadek samochodowy: Poszkodowany także zawinił, więc zadośćuczynienie będzie mniejsze

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz03.03.2015, 19:00
Wypadek samochodowy

Zanim sąd orzeknie o zmniejszeniu należnej z tytułu odszkodowania kwoty, musi ustalić wysokość, w jakiej powinno zostać ono wypłacone.źródło: ShutterStock

Kierowca potrącił panią Karolinę, gdy przechodziła na drugą stronę ulicy. Została mocno poturbowana i aby dojść do zdrowia, musiała korzystać z prywatnej rehabilitacji. Podczas wypadku potłukły się jej okulary, uległa zniszczeniu odzież, a ktoś z gapiów ukradł jej torebkę. Czytelniczka wniosła do sądu pozew przeciwko kierowcy o odszkodowanie, wyliczyła w nim skrupulatnie straty i przedstawiła dowody. Otrzymała jednak tylko część tej kwoty, ponieważ sąd uznał, że przyczyniła się do wypadku. Pani Karolina przechodziła bowiem w niedozwolonym miejscu. – To prawda, ale kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość i nie poniósł żadnych szkód – pisze czytelniczka.

To prawda, że ten, kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia, ale nie zawsze musi pokryć ją w całości. W tym przypadku sąd nie zakwestionował, że sprawca wypadku powinien pani Karolinie wypłacić odszkodowanie, ale postanowił ograniczyć jego wysokość. Uznał, że ona również przyczyniła się do powstania lub zwiększenia szkody, przechodząc w niedozwolonym miejscu przez jezdnię. A w takim przypadku obowiązek naprawienia szkody przez sprawcę ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.

Należne odszkodowanie sąd obniża, biorąc pod uwagę, w jakim stopniu zawinił kierowca i przechodzień (czyli obie strony) oraz okoliczności, w których doszło do wypadku. Sąd musi więc wyjaśnić, na czym polegała wina kierowcy – czy nie jechał zbyt szybko, czy był trzeźwy i nie pozostawał pod wpływem narkotyków, czy miał prawo jazdy, czy samochód był sprawny technicznie itd. Podobnych ustaleń powinien też dokonać odnośnie do postępowania na jezdni pani Karoliny. Po ustaleniu, że obie strony przyczyniły się do wypadku, sąd musi stwierdzić, w jakim to było stopniu, a także określić rozmiar i wagę uchybień, jakich dopuściła się strona poszkodowana, ponieważ będzie to miało wpływ na zmniejszenie odszkodowania stosownie do winy obu stron.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Doświadczony agent(2015-03-03 21:02) Zgłoś naruszenie 00

    Zdecydowanie korzystniej, bez pośredników u radców prawnych, odpuśćcie sobie te kancelarie odszkodowawcze, nastawione na hurt i ugody na niskie odszkodowania, w sadach nie walczą a prowizje 30 %!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane