statystyki

Ryzyko korzystania z usług parabanku ponosi strona postępowania

02.03.2015, 05:49

Dniem dokonania opłaty sądowej, uiszczonej za pośrednictwem podmiotu niebędącego bankiem, nie jest dzień powierzenia jemu funduszy na ten cel - uznał Sąd Apelacyjny w Rzeszowie.

Sprawa dotyczy mężczyzny, któremu Sąd Okręgowy w Krośnie odrzucił apelację. Uznał bowiem, że opłata od tego środka odwoławczego została wniesiona po terminie. Mężczyzna miał bowiem czas na jego opłacenie do 28 października. I co prawda tego dnia uiścił wymaganą kwotę za pośrednictwem firmy pośredniczącej w przekazach pieniężnych, jednak sąd dostał ją dopiero 29 października. 

Z postanowieniem nie zgodził się mężczyzna. Dlatego złożył zażalenie.

W piśmie wskazał, że sąd niewłaściwie zastosował art. 130 par. 1 k.p.c. Przyjął bowiem, że zachodzą przesłanki uzasadniające odrzucenie apelacji. Co w ocenie mężczyzny było błędem. Bowiem opłata od apelacji została uiszczona zgodnie z par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w postępowaniu cywilnym. A dowód wpłaty przesłany do sądu. W zażaleniu mężczyzna powołał się również na uchwałę Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2011 r.( sygn.  III CZP 115/10), w której SN orzekł, że "nie jest konieczny wpływ opłaty sądowej na rachunek bankowy sądu w dniu wniesienia opłaty".


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane