Procedury
Polska powinna dostosować swoje przepisy do unijnej dyrektywy 2012/29/UE ustanawiającej minimalne normy dotyczące praw i ochrony ofiar przestępstw. Mamy na to czas do 16 listopada 2015 r. Chodzi między innymi o wdrożenie standardów indywidualnej oceny służącej ustaleniu szczegółowych potrzeb ofiary. Tej kwestii była poświęcona konferencja zorganizowana przez prokuratora generalnego we współpracy z rzecznikiem praw obywatelskich. Stanowiła ona część obchodzonego 23–28 lutego 2015 r. w całym kraju Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw.
Artykuł 22 dyrektywy ma na celu wprowadzenie w państwach członkowskich standardu indywidualnej oceny, która z osób pokrzywdzonych przestępstwem jest szczególnie narażona w trakcie procesu karnego na ponowną wiktymizację, zastraszenie czy odwet ze strony sprawcy. Chodzi o to, aby w zależności od jej potrzeb zastosować odpowiednie środki ochronne. Na etapie postępowania przygotowawczego może to być np. przesłuchiwanie ofiar w przystosowanych do tego pomieszczeniach, z udziałem specjalistów. W przypadku ofiar przemocy seksualnej, jeżeli przesłuchującym nie jest prokurator lub sędzia, to powinna to być osoba tej samej płci co ofiara. Na etapie postępowania sądowego pokrzywdzeni powinni być chronieni przed zbędnymi pytaniami dotyczącymi ich życia prywatnego, czy też mieć możliwość złożenia zeznań bez obecności publiczności.
Przy ocenie indywidualnej – jak mówiła Marzena Kowalska, zastępca prokuratora generalnego – należy uwzględniać cechy osobowe ofiary, rodzaj i charakter przestępstwa oraz jego okoliczności. Częściowo te cele realizuje procedura niebieskiej karty dla ofiar przemocy czy ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z 2005 r. nr 180, poz. 1493).
Z kolei prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, przypomniała o problemach związanych z ustawą o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz.U. z 2005 r. nr 169, poz. 1415).