statystyki

Nieruchomości: Zapewnienie o braku wad rzeczy sprzedanej musi być wyraźne

autor: Michał Culepa27.02.2015, 07:37; Aktualizacja: 27.02.2015, 08:21
mieszkanie, dom, budowa

Wady domu wyszły na jaw po pewnym czasieźródło: ShutterStock

Aby sprzedawca odpowiadał z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej, kupujący musi wykazać, że był zapewniany o braku wad – uznał Sąd Najwyższy.

Adam O. w 2011 r. kupił od dwóch współwłaścicielek działkę z domem jednorodzinnym. Transakcja opiewała na prawie 720 tys. zł, zaś dom – jak twierdziły współwłaścicielki – wymagał jedynie odnowienia.

Wprawdzie nabywca oglądał budynek i działkę przed zakupem, ale nie stwierdził niczego niepokojącego, poza oznakami normalnego zużycia. Po pewnym czasie okazało się jednak, że dom ma poważne wady, uniemożliwiające jego normalną eksploatację: pojawiły się spękania ścian, odpadała glazura w łazience, były też problemy z odprowadzaniem ścieków. Na jaw wyszło, że uszkodzone są nawet fundamenty. W tej sytuacji Adam O. pozwał byłe współwłaścicielki, żądając obniżenia ceny i zwrotu tej nadpłaconej sumy.

W I instancji przegrał – sąd uznał, że nie został zachowany termin do zgłoszenia wad sprzedawcy i dlatego powód utracił prawa z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Inaczej orzekł sąd II instancji – apelacja została uwzględniona i sąd orzekł obniżenie ceny o ok. 55 tys. zł, nakazując pozwanym zapłatę tej kwoty na rzecz Adama O. Sąd powołał się przy tym na art. 564 kodeksu cywilnego, w myśl którego utrata przez kupującego uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy nie następuje – mimo niezachowania terminów do zbadania rzeczy i do zawiadomienia sprzedawcy o wadzie – jeżeli sprzedawca wiedział o wadzie albo zapewnił nabywcę, że wady nie istnieją. Sąd przyjął, że twierdzenia współwłaścicielek o konieczności jedynie odnowienia domu stanowią zapewnienie o nieistnieniu innych wad.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane