statystyki

Minister sprawiedliwości z coraz szerszymi kompetencjami

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.02.2015, 07:56; Aktualizacja: 23.02.2015, 10:02
Szef resortu będzie mógł ściągać akta sprawy do ministerstwa oraz żądania informacji w każdej toczącej się sprawie

Szef resortu będzie mógł ściągać akta sprawy do ministerstwa oraz żądania informacji w każdej toczącej się sprawieźródło: ShutterStock

Sejm przyjął w piątek dwie nowelizacje niezwykle ważnych dla sądownictwa aktów prawnych – prawa o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) oraz ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP). Obie zmierzają do zwiększenia kompetencji ministra sprawiedliwości.

Pierwsza – zdaniem środowiska sędziowskiego – zwiększa nadzór administracyjny szefa resortu sprawiedliwości nad sądami. Chodzi m.in. o przyznanie mu prawa do ściągania akt do ministerstwa oraz żądania od prezesa sądu apelacyjnego informacji o każdej toczącej się sprawie.

Ponadto nowela wprowadza nowe kary dyscyplinarne dla sędziów. Po jej wejściu w życie sędziemu, wobec którego stwierdzone zostanie popełnienie deliktu dyscyplinarnego, będzie można obniżyć wynagrodzenie o 5–15 proc. na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat.

Kolejną zmianą, której nie akceptują środowiska sędziowskie, jest ta na nowo określająca skład zgromadzeń ogólnych sądów okręgowych. Obecnie składają się one po połowie z sędziów sądu okręgowego i rejonowego. Jeżeli nowela wejdzie w życie, liczba tych drugich stanowić ma 2/3 liczby sędziów okręgowych. Jeżeli w zgromadzeniu sędziów okręgowych będzie 90, to rejonowych tylko 60. Środowisko uważa, że to celowe działanie, które ma pozbawić młodych gniewnych wpływu na to, co dzieje się w sądownictwie.

Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak ostatnio nowe brzmienie art. 95 par. 3 u.s.p., który ma pozbawić sędziów, którzy nie awansowali, zwrotu kosztów dojazdu do pracy. Zdaniem samych zainteresowanych zmiana ta jest niezgodna z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • WWO(2015-02-23 15:16) Zgłoś naruszenie 00

    I tak w milczeniu ginie trzecia władza... przy poklasku polityków, którzy pierwsi na własnej skórze zobaczą do czego mogą posłużyć stworzone mechanizmy. Niestety na to przyzwolił Trybunał Konstytucyjny, który dokonuje wyłącznie oceny dogmatycznej, a nie rzeczywistej funkcjonowania prawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane