statystyki

Minister sprawiedliwości z coraz szerszymi kompetencjami

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.02.2015, 07:56; Aktualizacja: 23.02.2015, 10:02
Szef resortu będzie mógł ściągać akta sprawy do ministerstwa oraz żądania informacji w każdej toczącej się sprawie

Szef resortu będzie mógł ściągać akta sprawy do ministerstwa oraz żądania informacji w każdej toczącej się sprawieźródło: ShutterStock

Sejm przyjął w piątek dwie nowelizacje niezwykle ważnych dla sądownictwa aktów prawnych – prawa o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) oraz ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP). Obie zmierzają do zwiększenia kompetencji ministra sprawiedliwości.

Pierwsza – zdaniem środowiska sędziowskiego – zwiększa nadzór administracyjny szefa resortu sprawiedliwości nad sądami. Chodzi m.in. o przyznanie mu prawa do ściągania akt do ministerstwa oraz żądania od prezesa sądu apelacyjnego informacji o każdej toczącej się sprawie.

Ponadto nowela wprowadza nowe kary dyscyplinarne dla sędziów. Po jej wejściu w życie sędziemu, wobec którego stwierdzone zostanie popełnienie deliktu dyscyplinarnego, będzie można obniżyć wynagrodzenie o 5–15 proc. na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat.

Kolejną zmianą, której nie akceptują środowiska sędziowskie, jest ta na nowo określająca skład zgromadzeń ogólnych sądów okręgowych. Obecnie składają się one po połowie z sędziów sądu okręgowego i rejonowego. Jeżeli nowela wejdzie w życie, liczba tych drugich stanowić ma 2/3 liczby sędziów okręgowych. Jeżeli w zgromadzeniu sędziów okręgowych będzie 90, to rejonowych tylko 60. Środowisko uważa, że to celowe działanie, które ma pozbawić młodych gniewnych wpływu na to, co dzieje się w sądownictwie.

Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak ostatnio nowe brzmienie art. 95 par. 3 u.s.p., który ma pozbawić sędziów, którzy nie awansowali, zwrotu kosztów dojazdu do pracy. Zdaniem samych zainteresowanych zmiana ta jest niezgodna z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • WWO(2015-02-23 15:16) Zgłoś naruszenie 00

    I tak w milczeniu ginie trzecia władza... przy poklasku polityków, którzy pierwsi na własnej skórze zobaczą do czego mogą posłużyć stworzone mechanizmy. Niestety na to przyzwolił Trybunał Konstytucyjny, który dokonuje wyłącznie oceny dogmatycznej, a nie rzeczywistej funkcjonowania prawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane