statystyki

Sanatoria groźne dla zdrowia

autor: Klara Klinger23.02.2015, 08:08; Aktualizacja: 23.02.2015, 11:32
sanatorium-uzdrowisko-emeryci

Kontrolerzy NIK wykazali negatywne zachowania w czterech dużych gminach uzdrowiskowychźródło: ShutterStock

Po zabiegach leczniczych brudy wędrują do odpadów komunalnych

Problem w tym, że zdaniem ekspertów w większości przypadków powinny być traktowane jak przemysłowe. A więc odprowadzane osobno. Tak wynika z najnowszego raportu NIK.

Przyczyną jest brak odpowiedniej infrastruktury oraz finanse. Odprowadzenie ścieków komunalnych kosztuje średnio 10 zł za metr sześcienny, przemysłowych – 17–20 zł.

Kontrolerzy NIK wykazali negatywne zachowania w czterech dużych gminach uzdrowiskowych: Busku-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Solinie i Jeleniej Górze. Jak wynikało z analiz, nie dbały one kompleksowo o „odpowiedni, dostosowany do zawartości i uciążliwości dla środowiska, sposób odprowadzania i pozbywania się ścieków po zabiegach sanatoryjnych”. Jedynie w Ciechocinku i Solcu zbudowano odrębne sieci kanalizacyjne, utylizujące je w oczyszczalniach pokąpielowych.

Główny problem polega na tym, że wody lecznicze zawierają liczne związki chemiczne zagrażające środowisku. Przede wszystkim chlor i siarkę. Jak wskazują eksperci z Politechniki Świętokrzyskiej, chlorki mogą negatywnie wpływać na kondycję osób chorych na serce, a także powodować (od stężenia 250 mg/l) toksyczne zasolenie. Zaś niektóre siarczany, np. niklu, mają nawet działanie rakotwórcze. – Powodują też korozje betonu, studzienek żelbetowych i kanałów miejskiej sieci kanalizacyjnej – przyznaje Wiesław Ciepierski, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w Busku-Zdroju.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Tadeusz(2015-02-23 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Brawa zatem dla Ciechocinka i Solca Zdroju, że sami zadbali o kwestie ścieków, bez czekania na przepisy to regulujące. Proekologiczna postawa godna pochwały.

    Odpowiedz
  • Lubuszanin(2015-02-23 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    Po 23 dniowym pobycie w sanatorium/skierowany przez ZUS/,w tym samym roku.sanatorium w styczniu,w marcu zawał serca,w wrześniu nowotwór złośliwy. Wyszło mi na cacy te zusowskie poprawianie zdrowia w sanatorium,a o warunkach ,już lepiej nie pisać.Wieje zgrozą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane