Pod koniec 2013 r. jazda na rowerze na podwójnym gazie przestała być przestępstwem, a stała się wykroczeniem. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt zmian w taryfikatorze mandatu, w którym określono wysokość grzywien m.in. dla pijanych cyklistów. Za taki czyn będzie można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Rowerzyście, który pojedzie po spożyciu alkoholu, grozić będzie grzywna od 300 do 500 zł MSW zapewnia, że ustalając wysokość mandatów, kierowało się wysokością grzywien, które są teraz zasądzane przez sądy.
Więcej za to kierowca, który zaparkuje na miejscu dla niepełnosprawnych – zamiast 500 zł mandat ma wynieść 800 zł. Kary nie są najsurowsze, bo w trakcie prac nad zmianami przepisów dotyczących kart parkingowych, posłowie proponowali nawet 2 tys. zł kary za utrudnianie życia inwalidom. Z kolei za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową trzeba będzie zapłacić 300 zł.
Resort ustalił też, jaką karę można wlepić pieszym za brak odblasków. Do ich noszenia od września ub.r. zobligowani są wszyscy chodzący po zmroku poza terenem zabudowanym przy drogach, przy których nie ma chodników. Obecnie policjant może ukarać za to mandatem od 20 do 500 zł. Po wejściu w życie zmian w taryfikatorze brak odblasku może maksymalnie kosztować utratę 100 zł. Jednocześnie poprzez nieokreślanie sztywnej kwoty, funkcjonariusz będzie mógł nałożyć karę niższą, jeśli uzna, że brak odblasków nie spowodował dużego niebezpieczeństwa.
Jedna stawka będzie za to obowiązywać amatorów jazdy quadem, którzy poruszać się będą bez kasku. Za to wykroczenie trzeba będzie zapłacić 100 zł. Projekt nowelizacji taryfikatora zakłada też wyższe mandaty dla kierowców przeładowanych aut. Za niszczenie dróg zamiast 350 zł zapłacą pół tysiąca zł.
Etap legislacyjny
Projekt przesłany do uzgodnień międzyresortowych