statystyki

Podróżny musi wiedzieć, ile naprawdę zapłaci za bilet

autor: Danuta Pawłowska19.02.2015, 17:00
kasa, bilet

Niedozwolone jest w czasie transakcji domyślne zaznaczanie pozycji wiążących się z dodatkową opłatą.źródło: ShutterStock

Kupowałem przez internet bilety na samolot. Miała być to podróż na terenie Europy. Pierwsza wyświetlona cena była bardzo atrakcyjna, ale nie ostateczna. W kolejnym etapie rezerwacji linie lotnicze dodały jeszcze koszty transakcyjne. Czy wolno tak żonglować kosztami – pyta zirytowany pan Piotr.

Takie żonglowanie ostateczną ceną do zapłaty jest powszechne. Trudniej wtedy klientowi porównać konkurencyjne oferty, łatwiej zmanipulować i w efekcie sprzedać drożej. Jednak od nowego roku – zgodnie z polskim prawem – niedozwolone jest w czasie transakcji domyślne zaznaczanie pozycji wiążących się z dodatkową opłatą. Wykorzystywały to linie lotnicze, odhaczając w formularzu rezerwacyjnym np. zakup walizki lub dodatkowego ubezpieczenia, a nieświadomy podróżny godził się na te dodatkowe koszty. Poza tym zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej podczas elektronicznej rezerwacji na stronie internetowej linii lotniczej powinna być zawsze wskazana ostateczna cena do zapłaty, nawet już przy pierwszej informacji o koszcie podróży.

Trybunał w styczniu tego roku rozpatrzył skargę dotyczącą prezentacji cen przez niemiecką linię lotniczą Air Berlin. System rezerwacyjny dopiero w ostatniej kalkulacji wartości biletu dodawał koszty transakcyjne. Zdaniem władz unijnych przejrzystość cenowa powinna w każdym momencie umożliwiać klientom porównanie różnych ofert. Jeśli na danej podstronie przewoźnik prezentuje więcej taryf, np. na inne daty, niż wstępnie wybrał podróżny, to także i te ceny muszą być ostateczne. Ale uwaga! Wyrok Trybunału dotyczy tylko tych lotów, których przynajmniej początek ma miejsce na terytorium Unii.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane