Nowy właściciel lokalu powinien zignorować awizo do poprzedniego

autor: Piotr Pieńkosz16.02.2015, 18:00
W przypadku listów poleconych awiza wystarczy po prostu zignorować, nie trzeba ich nikomu przekazywać.

W przypadku listów poleconych awiza wystarczy po prostu zignorować, nie trzeba ich nikomu przekazywać.źródło: ShutterStock

Kupiłem mieszkanie na rynku wtórnym. Poprzedni właściciel to dla mnie obca osoba, z którą nie kontaktuję się od momentu dopełnienia formalności związanych z przeniesieniem własności nieruchomości. Niestety, do mojej skrzynki pocztowej wciąż trafiają awiza z wezwaniem do odbioru listów poleconych adresowanych do poprzedniego właściciela mieszkania. Zastanawiam się, czy wystarczy je zignorować, czy powinienem poinformować pocztę, że adresat listów już tu nie mieszka. Proszę o poradę – pisze pani Zofia.

Przepisy przewidują rozwiązanie powyższej kwestii. Sposób postępowania zależy od tego, czy mamy do czynienia z listem zwykłym, który trafia bezpośrednio do skrzynki pocztowej, czy też z awizem, które stanowi podstawę odebrania listu poleconego w placówce pocztowej. W pierwszym przypadku, jeśli czytelnik znajdzie w swojej skrzynce list adresowany do innej osoby niż zamieszkałej w danej nieruchomości, powinien zwrócić przesyłkę operatorowi pocztowemu. Może to zrobić, wrzucając list do skrzynki na zwroty, o ile taka została zamontowana w danym bloku. Jeśli nie, powinien przekazać przesyłkę bezpośrednio do placówki pocztowej lub listonoszowi. Jeśli placówka jest zamknięta, można wrzucić list do skrzynki nadawczej (tej samej, do której wrzuca się swoje listy, które chce się wysłać) z naniesionym na kopertę, wyraźnie widocznym napisem „zwrot”. Operator pocztowy ma obowiązek nieodpłatnie przyjąć taką przesyłkę. Zwrot będzie sygnałem, że adres odbiorcy umieszczony na przesyłce jest mylny lub nieaktualny.

W przypadku listów poleconych awiza wystarczy po prostu zignorować, nie trzeba ich nikomu przekazywać (patrz porada eksperta). Konsekwencje braku aktualizacji adresu przez poprzedniego właściciela mieszkania poniesie wyłącznie ten ostatni, gdyż odciął się w ten sposób od możliwości otrzymywania bieżącej korespondencji z urzędów czy też sądów. Oczywiście, często brak aktualizacji adresu jest kwestią przeoczenia, więc jeśli miałoby się kontakt z byłym właścicielem nieruchomości, można mu przypomnieć o obowiązku zmiany adresu w urzędowych rejestrach.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane