statystyki

Dane osobowe: Minister sprawiedliwości nie pozna naszych tajemnic

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.01.2015, 07:27; Aktualizacja: 30.01.2015, 08:05

Szef resortu sprawiedliwości nie będzie jednak mógł zbierać i wykorzystywać danych osobowych uczestników postępowania. Tak zdecydowali senatorowie.

Decyzja zapadła na ostatnim posiedzeniu senackiej komisji, na którym rozpatrywano przyjętą przez Sejm 16 stycznia 2015 r. nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych. Wprowadzała ona do ustawy art. 175a par. 3, który pozwalał ministrowi sprawiedliwości zbierać i wykorzystywać dane osobowe uczestników postępowania. Szef resortu mógłby to robić nawet bez wiedzy i zgody takich osób. Kontrowersyjny zapis pojawił się w projekcie dopiero na etapie prac w komisjach sejmowych. Nie był więc konsultowany z podmiotami zajmującymi się ochroną prywatności obywateli. Podniósł to w piśmie do senatorów generalny inspektor ochrony danych osobowych. Wskazał, że regulacji tej nie było w projekcie rządowym skierowanym do Sejmu. A projekt był intensywnie z nim konsultowany i ostateczna wersja, przesłana do laski marszałkowskiej, stanowiła kompromis.

„Organ do spraw ochrony danych osobowych miał zatem prawo oczekiwać, że do projektu nie zostaną wprowadzone istotne zmiany w zakresie zasad przetwarzania danych, a przynajmniej, iż w przypadku zgłaszania w tej kwestii propozycji przez posłów zostanie o tym poinformowany i poproszony o wyrażenie opinii. Tak się jednak – niestety – nie stało” – czytamy w piśmie do senatorów.

Ponadto GIODO wskazuje, że omawiana regulacja budzi zasadnicze wątpliwości także innych podmiotów. Przepis, zgodnie z którym organ władzy wykonawczej miałby decydować o celach i środkach przetwarzania danych osobowych uczestników postępowań sądowych, pozostaje bowiem w sprzeczności z konstytucyjną zasadą odrębności i niezależności władzy sądowniczej od innych władz.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Malcolm(2015-01-30 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    kolega z senatu koledze z sejmu zwrotu kosztów za przejazdy nie zabierze ale innym, czemu nie. dziwne tylko, że to nie sędziowie są przedmiotem nieprawidłowości rozliczania delegacji a posłowie. wniosek kto inny zawinił a kto inny odpowiada. a to polska właśnie...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane