statystyki

Dane osobowe: Minister sprawiedliwości nie pozna naszych tajemnic

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.01.2015, 07:27; Aktualizacja: 30.01.2015, 08:05

Szef resortu sprawiedliwości nie będzie jednak mógł zbierać i wykorzystywać danych osobowych uczestników postępowania. Tak zdecydowali senatorowie.

Decyzja zapadła na ostatnim posiedzeniu senackiej komisji, na którym rozpatrywano przyjętą przez Sejm 16 stycznia 2015 r. nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych. Wprowadzała ona do ustawy art. 175a par. 3, który pozwalał ministrowi sprawiedliwości zbierać i wykorzystywać dane osobowe uczestników postępowania. Szef resortu mógłby to robić nawet bez wiedzy i zgody takich osób. Kontrowersyjny zapis pojawił się w projekcie dopiero na etapie prac w komisjach sejmowych. Nie był więc konsultowany z podmiotami zajmującymi się ochroną prywatności obywateli. Podniósł to w piśmie do senatorów generalny inspektor ochrony danych osobowych. Wskazał, że regulacji tej nie było w projekcie rządowym skierowanym do Sejmu. A projekt był intensywnie z nim konsultowany i ostateczna wersja, przesłana do laski marszałkowskiej, stanowiła kompromis.

„Organ do spraw ochrony danych osobowych miał zatem prawo oczekiwać, że do projektu nie zostaną wprowadzone istotne zmiany w zakresie zasad przetwarzania danych, a przynajmniej, iż w przypadku zgłaszania w tej kwestii propozycji przez posłów zostanie o tym poinformowany i poproszony o wyrażenie opinii. Tak się jednak – niestety – nie stało” – czytamy w piśmie do senatorów.

Ponadto GIODO wskazuje, że omawiana regulacja budzi zasadnicze wątpliwości także innych podmiotów. Przepis, zgodnie z którym organ władzy wykonawczej miałby decydować o celach i środkach przetwarzania danych osobowych uczestników postępowań sądowych, pozostaje bowiem w sprzeczności z konstytucyjną zasadą odrębności i niezależności władzy sądowniczej od innych władz.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Malcolm(2015-01-30 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    kolega z senatu koledze z sejmu zwrotu kosztów za przejazdy nie zabierze ale innym, czemu nie. dziwne tylko, że to nie sędziowie są przedmiotem nieprawidłowości rozliczania delegacji a posłowie. wniosek kto inny zawinił a kto inny odpowiada. a to polska właśnie...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane