statystyki

Wolontariusze nie płacą za zaświadczenie o niekaralności

autor: Małgorzata Raczkowska22.01.2015, 11:18; Aktualizacja: 22.01.2015, 11:38
konsument, umowa

Do końca ubiegłego roku osoby zatrudnione na tych stanowiskach płaciły za dokument rzeczywiście 50 zł, wolontariuszy jednak traktowano ulgowoźródło: ShutterStock

Zamierzam pracować jako wolontariusz na zimowisku dla dzieci w drugiej połowie lutego – opowiada Michał, lat 19, student pedagogiki. – Nie będę płacić za wyjazd, nic jednak nie zarobię. Tymczasem poinformowano mnie, że skoro mam pełnić rolę wychowawcy, muszę przedstawić zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Jak się zdążyłem zorientować, wydanie takiego zaświadczenia kosztuje 50 zł. Czy da się uniknąć tej opłaty? Dla mnie to poważna kwota.

Mamy dla pana Michała dobrą wiadomość. To prawda, że od końca maja 2014 r. osoby pełniące rolę wychowawcy i kierownika wypoczynku na obozach, koloniach, zimowiskach, mają obowiązek przedstawienia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (zastąpiło ono wymagane wcześniej oświadczenie). Dokument muszą posiadać, nawet jeśli są wolontariuszami.

Do końca ubiegłego roku osoby zatrudnione na tych stanowiskach płaciły za dokument rzeczywiście 50 zł, wolontariuszy jednak traktowano ulgowo – żądano od nich 30 zł, lub 20 zł, jeśli wniosek złożyły przez internet. Z początkiem stycznia to się zmieniło – teraz już wolontariusze nie muszą wcale płacić za zaświadczenia o niekaralności.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane