statystyki

Podmiot leczniczy nie jest przedsiębiorcą

autor: Leszek Jaworski21.01.2015, 10:43

W zeszłorocznych wyborach rady gminy radnym został dyrektor powiatowego zespołu opieki zdrowotnej, który prowadzi działalność w budynku stanowiącym własność komunalną. Budynek jest zajmowany na podstawie umowy użyczenia na czas oznaczony. Czy radny naruszył zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego?

Nie, radny nie naruszył zakazu określonego w art. 24f ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.). Zgodnie z tym przepisem radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Dyrektor powiatowego zespołu opieki zdrowotnej, wybrany na radnego, nie jest też zobowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Taki obowiązek wynika z kolei z art. 24f ust. 1a u.s.g. Nie można zarzucić radnemu naruszenia art. 24f ust. 1 u.s.g., ponieważ podmiot leczniczy, działający w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wynika to z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (dalej: u.d.l.).


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane