statystyki

Kosztowności dla znalazcy, a nie Skarbu Państwa

autor: Joanna Kowalska19.01.2015, 07:26; Aktualizacja: 19.01.2015, 09:26
Pieniądze

Gdy właściciel zgłosi się po swoją własność – znalazca będzie mógł tak jak dotychczas żądać znaleźnegoźródło: ShutterStock

Wartościowa zguba, której właściciela nie udało się odnaleźć, trafi w całości do znalazcy. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa o rzeczach znalezionych i zmianie niektórych innych ustaw, uchwalona właśnie przez Sejm.

Dziś, zgodnie z art. 187 kodeksu cywilnego, zagubione pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności czy inne wartościowe rzeczy, których właściciela nie udało się odnaleźć, trafiają do Skarbu Państwa. W takich sytuacjach znalazca może jedynie żądać znaleźnego w wysokości 10 proc. ich wartości. Zgodnie ze zmianami będzie mógł zachować je w całości.

Warunkiem będzie obowiązek poszukiwania właściciela przez rok. Dlatego kosztowności będzie trzeba przekazać staroście. On z kolei, gdy wartość znaleziska przekroczy 5 tys. zł, będzie umieszczał informację o poszukiwaniach w dzienniku o zasięgu lokalnym lub ogólnopolskim oraz w biuletynie informacji publicznej. W pozostałych przypadkach wystarczająca będzie informacja na tablicy w siedzibie starostwa. Organ będzie mógł też odmówić przyjęcia przedmiotów o wartości poniżej 100 zł. Gdy właściciel zgłosi się po swoją własność – znalazca będzie mógł tak jak dotychczas żądać znaleźnego. Jeśli się nie zgłosi, znalazca będzie mógł odzyskać znalezisko po pokryciu kosztów poszukiwań właściciela i przechowywania rzeczy.

Uchwalona regulacja wprowadza też krajowy rejestr utraconych dóbr kultury. Ta nowa instytucja ma chronić takie obiekty przed nabyciem przez nieuprawnione osoby w drodze zasiedzenia.


Pozostało 14% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane