Spółdzielnie mieszkaniowe: jest szansa na to, że wkłady mieszkaniowe będą waloryzowane

autor: Patryk Słowik14.01.2015, 08:26; Aktualizacja: 14.01.2015, 09:52
nieruchomości-kredyt hipoteczny-mieszkanie

Dlatego senatorowie zaproponowali, żeby spółdzielnie musiały zwracać osobom uprawnionym wniesiony wkład mieszkaniowy zwaloryzowany według wartości rynkowej lokaluźródło: ShutterStock

Kilkadziesiąt lat temu spółdzielca wniósł wkład mieszkaniowy. Po jego śmierci w spadku po nim bliscy otrzymali jednak pieniądze rażąco niższe w porównaniu do wcześniejszych wyrzeczeń spadkodawcy, ponieważ wartość wkładów nie była waloryzowana – to sytuacja tysięcy Polaków. Powinna się jednak niebawem zmienić. Rząd bowiem pozytywnie zaopiniował wczoraj senacki projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (druk nr 642).

Istotą spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zobowiązanie się spółdzielni do oddania jej członkowi lokalu mieszkalnego do używania w zamian za zobowiązanie się do wniesienia wkładu mieszkaniowego oraz do uiszczania określonych opłat (wkładem mieszkaniowym są koszty inwestycji przypadające na dany lokal, pomniejszone o ewentualne środki uzyskane na budowę z innych źródeł).


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wlad 55(2015-03-19 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Skandal na to wszystko oddalem do SM mieszkanie lokatorskie >SM wystawilami PIT8c na kwote wg bieglego i od tej kwoty musze zaplacic 18% podatku dochodowego na PIT36 na pytanie czy SM odliczyla mi moj wklad uslyszalem ze tak jest to kwota 28 zl. bo SM nie wie jak i nie ma inf. jak zrewaloryzowac wklad. Podatek wynosi1/4 uzyskanej kwoty.
    Banda zlodziei wykancza zwyklych ludzi a korporacje markety wiedza jak ominac prawo .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane