statystyki

Druga instancja nie wyręczy pierwszej przy rozstrzyganiu o zasiedzeniu

autor: Michał Culepa15.12.2014, 09:30; Aktualizacja: 15.12.2014, 09:31
W marcu 2013 r. sąd I instancji wydał postanowienie o zasiedzeniu przez zainteresowanych gruntu o powierzchni niespełna 0,5 ha.

W marcu 2013 r. sąd I instancji wydał postanowienie o zasiedzeniu przez zainteresowanych gruntu o powierzchni niespełna 0,5 ha.źródło: ShutterStock

Niedopuszczalna jest apelacja dotycząca części gruntu, do której sąd rejonowy w ogóle nie odnosił się w postanowieniu o zasiedzeniu – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła małżeństwa Z. korzystającego z działki w powiecie świdnickim. W marcu 2013 r. sąd I instancji wydał postanowienie o zasiedzeniu przez zainteresowanych gruntu o powierzchni niespełna 0,5 ha. Problem polegał na tym, że geodezyjny podział działek był sporządzony w kilku wariantach, a sąd uznał, że małżeństwo zasiedziało nieruchomość w granicach określonych w czwartym z nich. Tymczasem żądało ono uznania zasiedzenia działki w granicach określonych w pierwszym wariancie podziału geodezyjnego. Zgodnie z nim działka obejmowała nieruchomość, co do której sąd potwierdził zasiedzenie, ale też i inne okoliczne grunty.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane