Obrona konieczna a sztuki walki

autor: Paweł Ziółkowski10.12.2014, 18:30; Aktualizacja: 10.12.2014, 18:47
sztuki walki

Obrona konieczna wyłącza bezprawność działania. Dlatego też ustawodawca dość rygorystycznie określa warunki, które muszą być spełnione, aby można było uznać dane działanie za taką obronę.źródło: ShutterStock

Sztuki walki pozwalają obronić się przed napastnikiem – może nie zawsze i nie wszędzie, ale na pewno ułatwiają przetrwanie w starciu. Okazuje się jednak, że równocześnie mogą one utrudniać obronę przed zarzutami stawianymi przez prokuratora w zakresie przekroczenia obrony koniecznej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

 • Ciekawy(2014-12-18 20:04) Zgłoś naruszenie 150

  "Jeśli masz litość nie walcz - jeśli walczysz , nie miej litości" - zasada Kung Fu.
  Moim zdaniem w obronie swojego dziecka, żony, swoim należy zawsze za wszelką cenę użyć wszelkich możliwych sposobów i narzędzi by się bronić, nie bacząc na konsekwencje.

  Odpowiedz
 • Desperat .(2014-12-16 20:32) Zgłoś naruszenie 80

  lepiej wąchać kwiatki za kratki niż od spodu

  Odpowiedz
 • Paweł Ziółkowski(2014-12-17 17:04) Zgłoś naruszenie 60

  Do 15
  Bardzo mi się spodobał casus z rzucaniem śmietnikiem. Skoro zbir rzucał śmietnikiem, policjant powinien schować pistolet, znaleźć inny śmietnik i też nim rzucić... Tylko gdyby rzucał kilkoma śmietnikami powinien zadbać o odpowiedni rozrzut, żeby nie być posądzonym o umyślność... :)
  Takie myślenie ociera się o patologię. Policjant zwrócił uwagę i został zaatakowany. Miał prawo się bronić. Skupienie strzałów świadczy o tym, że dobrze strzela, a nie że chciał zabić (no chyba że oprych np. uwiódł mu żonę, albo inaczej się zasłużył). Tego typu myślenie powoduje właśnie, że później ofiara ma gorzej w sądzie niż bandyta. Mam nadzieję, że nie jesteś sędzią lub prokuratorem i Twoje poglądy nie przełożą na rozstrzygnięcia spraw karnych.

  Odpowiedz
 • ghtegeat(2014-12-13 21:08) Zgłoś naruszenie 60

  Innymi słowy: w Polsce zawsze jest być lepiej złodziejem i bandytą. Na uczciwych ludziach prokuratorzy i urzędnicy zdobywają premie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Paweł Ziółkowski(2014-12-11 20:12) Zgłoś naruszenie 40

  Temat narodził się w szatni po treningu, a myślą przewodnią było racjonalne i rozsądne podejście do tematu. Jako postscriptum dodam, że prawo bynajmniej nie chroni przestępców - prawo daje możliwość obrony. To "stróże" prawa (cudzysłów zamierzony) sprawiają, że napastnik jest w lepszej sytuacji niż ofiara (potencjalna ofiara, a nie ofiara, czyli nieudacznik). Na zajęciach z kryminologii (ile to lat temu było???) wykładowca upatrywał tego problemu w sfeminizowaniu sądów. Jego zdaniem dziewczyny "nie lutują się łopatkami w piaskownicy", "nie tryskają testosteronem", a tym samym nie potrafią poprawnie ocenić granic obrony koniecznej. Po latach stwierdzam, że nie miał racji. Problemem tak naprawdę nie są sądy, tylko "męska" policja i prokuratura (przepraszam wszystkie policjantki i prokuratorki, ale w odczuciu społecznym te zawody są bardziej męskie). poza tym znam wiele Pań, które ćwiczą i potrafią walczyć. Pozostaje "lutowanie się łopatką"... I tu muszę mu przyznać rację... Jakim cudem ktoś, kto nigdy nie brał udziału w bójce... ba - nie miał na rękach rękawic- ma prawidłowo określić granice obrony koniecznej. Powołanie biegłego kosztuje, a tu jest "prosta sprawa", czyli "winny ten, co pobił". A że pobił, bo się bronił, bo został zaatakowany - przecież to "nieistotne". Dla jasności to zasłyszane cytaty. Ja cały czas bronię tezy, że to napastnik ryzykuje, a nie ten, co się broni.

  Odpowiedz
 • logika w prawie nie funkcjonuje(2014-12-12 09:14) Zgłoś naruszenie 40

  Człowiek uczciwy ma w tym kraju przeciwko sobie:
  1) przestępcę
  2) aparat wymiaru """sprawiedliwości"""
  Napastnik-psychopata niewiele sobie robi z prawa ale pod ochronne skrzydełka tego prawa zaraz się schowa, jak tylko przebieg napaści przybierze inny scenariusz niż sobie zakładał. A przyjmują go pod te skrzydła teoretycy-problemiści, którzy niewiele przejmują się prawidłowością funkcjonowania społeczeństwa, za to lubujący się w teoretyczno-prawnych banialukach. Tacy co to uważają, że każdy nawet najjaśniejszy przepis powinien być interpretowany, a wykładnia celowościowa (oczywiście oni ten cel ustalają) może sobie dowolnie uchylać literalne brzmienie normy. Prowadzi to do efektu polegającego na tym, że społeczeństwo przestaje funkcjonować prawidłowo. Ofiara, boi się bronić. Świadkowie napaści boją się przychodzić z pomocą. Całe państwo staje się dysfunkcyjnym aparatem terroru nad ludźmi porządnymi.
  Mechanizmy społeczne muszą być proste. Napastnik, przez sam fakt napaści powinien pozbawiać się ochrony społeczeństwa i zostać SAM. Kto wchodzi do cudzego domu nocą albo z narzędziami do włamania - zostaje wyjęty spod prawa i cokolwiek się stanie powinien być pozbawiony ochrony prawnej. Kto atakuje drugiego niebezpiecznym narzędziem - zostaje przez ten fakt wyjęty spod prawa na czas trwania napaści. To są proste sprawdzone od tysiącleci mechanizmy. Działały nawet wtedy gdy nie było policji, prokuratury i sądów.
  Prawo powszechnie musi być proste, bo musi je zrozumieć zarówno tępy przestępca jaki i niezbyt rozgarnięty obywatel.

  Odpowiedz
 • H(2014-12-17 08:53) Zgłoś naruszenie 20

  Autor zapomniał dodać, że wg. wyroku SN broniący się nie ma obowiązku uciekać, bo nie można go zmuszać do takiego zachowania. Owszem ucieczka czasami kończy atak, ale w innych przepadkach jest albo niemożliwa albo wręcz wyzwaniem dla agresora.

  Odpowiedz
 • logika w prawie nie funkcjonuje(2014-12-15 11:05) Zgłoś naruszenie 20

  @ 10: ...

  Tak naprawdę prawa nie ma, jest tylko ekonomia. Każda istota żywa kalkuluje (z wyjątkiem tych zdefektowanych neurologicznie) czy coś mu się opłaca czy mu się może nie opłaca. Jeśli mu się będzie opłacało, to zrobi to.
  Zadaniem społeczeństwa jest postawienie takiego zagrożenia, żeby się komuś nie opłacało tego robić. Nie opłaca się, jeśli kara jest tak dotkliwa, że nawet prosta kalkulacja w sposób jednoznaczny zniechęca do czynu. Jeśli za kradzież konieczne byłoby ODPRACOWANIE w warunkach pracy przymusowej, dziesięciokrotności wartości skradzionego przedmiotu - to kradzież byłaby nieopłacalna. Jakby była konieczność odpracowania stukrotności wartości - to jeszcze mniej ludzi by kradło, bo sama świadomość, że taniej jest na rzecz zapracować powstrzymywałaby chętnych do łatwego zysku. Warunek że nie byłaby to odsiadka w ciepełku z kolegami tylko ciężkie roboty. W skadynawii za kradzież obcinano ręce. Bodajże obowiązywało to prawo co XVII wieku. I jaki był efekt? Zniechęcono do takiego trybu zdobywania majątku, bo lepiej mieć ręce i pracować niż żebrać.
  _
  Tak samo z karą śmierci, która bez żadnej wątpliwości, co jest potwierdzone źródłami historycznymi, potrafi niezwykle skutecznie powstrzymywać nadmiernie wybujałe emocje. Tu powołam się na zdanie badacza historii XVII wieku, który zauważył, jak niski był procent gwałtów, kiedy groźbą za gwałt byłą kara śmierci ścigana i karana z urzędu. Przypomnę tylko, że to okres obfitujące w "swawolne kupy zbrojne" więc element zdemoralizowany i niebezpieczny. A jednak nawet w ich przypadku to działało. Taka kara czyni ekonomicznie nieopłacalnym popełnianie ciężkich przestępstw, a każda istota żywa - kalkuluje w kategoriach zysku i straty.
  ­_
  Podobnie w przypadku samoobrony. Przestępca mając świadomość, że efekty jego nocnej wycieczki do cudzego domu albo napaści na ulicy moga być dla niego opłakane lub nawet ostateczne, dwa razy zastanowi się nad popełnieniem czynu.
  Niestety w Polsce w prawie karnym pojawiła się urojona teoria, która opowiadała następującą bajkę:
  "nie surowość, tylko nieuchronność się liczy". I tyle z tego wynikło, że ani nie zwiększyła nieuchronności a obniżyła surowość.

  Odpowiedz
 • Bil Joe(2014-12-17 00:00) Zgłoś naruszenie 10

  Źródłem mocy wojownika jest umysł, w tym perswazja ...czym wiecej ćwiczysz tym masz większe możliwości korzystania z potęgi umysłu...Uczyć się, uczyć i uczyć Towarzysz Lenin czyli Ćwiczyć sztuki walki...

  Odpowiedz
 • smok(2014-12-12 09:45) Zgłoś naruszenie 10

  Zamiast sztuk walki lepiej trenujcie bieganie:)

  Odpowiedz
 • pzm(2014-12-20 15:09) Zgłoś naruszenie 11

  Ziółkowski każdej z pań które znasz i twierdzisz że potrafia walczyć byle który łobuz z ulicy wlał by bez większego problemu,kobiety sa słabe,większość na jeden strzał z liścia hehehe

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • vox.stricte.rationis@gmail.com(2014-12-15 10:18) Zgłoś naruszenie 00

  Podczas ataku nie ma czasu na rozrysowanie diagramu ataku i skuteczną ocenę, czy ktoś chce zabić czy tylko zgwałcić, oraz, czy jeśli uderzę raz broniąc się, to napastnikt odpuści czy odsunie się, wyjmie nóż i mnie potnie Dlatego zaatakowany uderzę trzy razy, żeby mieć pewność, że jak się odwrócę do ucieczki, to nie dostanę nożem w plecy.. I ocena sądowa powinna to uwzględniać

  Odpowiedz
 • ...(2014-12-12 15:32) Zgłoś naruszenie 00

  @logika w prawie nie funkcjonuje
  Napastnik decydując sie na zamach powoduje wyjecie ochrony jego dobr prawnych poza zakres ochrony prawnej. W polskim prawie karnym nie ma zadnych watpliwosci. Problemem jest to ze instytucja obrony koniecznej jak sama nazwa wskazuje ma na celu obrone. Przykladowo wskaze sprawe sprzed kilku lat, (najpierw wersja dziennikarska) zlodziej wlamuje sie do domu, w ktorym zastaje domownikow, miedzy nimi dochodzi do szarpaniny, w wyniku ktorej zlodziej zostaje ugodzony nozem w posladek. Wlasciciel zostake skazany za spowodowanie obrazen. Kpina, co nie? Zebym sie nie mogl przed bandyta we wlasnym domu obronic... problem tylko jest taki ze media nie podaly kilku faktow, a istotnych. Wlamywacz jak tylko zobaczyl wlascicieli chcial uciekac, szarpanina byla, ale dlatego ze zablokowali mu drzwi wejsciowe. Potem wlasciciel gonil go z nozem calkiem spory dystans i dopadl go na plocie jak probowal przez niego przejsc. Z uwagi na to ze nie chcialo mu sie pewnie wspinac. zaczal go dzgac nozem -trafiajac w posladek. Na sali sadowej jako oskarzony oczywiscie zamiast powiedziec cos madrego albo nawet po prostu sie zamknac, wykrzywkiwal hasla w stylu pan na zagrodzie rowny wojewodzie. Jest chyba roznica co? gdzie tu obrona konieczna jak sprawca po prostu zaczal uciekac, gdzie zagrozenie dobrom prawnym. Co to niby mialo byc ujecie obywatelskie? poprzez szpikowanie mu tyłka? Obrona konieczna mialaby jak najbardziej zastosowanie gdyby byla obrona. Jednak w wiekszosci przypadkow ofiara po uzyskaniu przewagi sama staje sie napastnikiem i decyduje sie natychmiast wymierzyc niedoszlemu oprawcy sprawiedliwosc. W zastosowaniu obrony koniecznej nie ma zadnej zasady rycerskiej rownosci broni, jezeli ktos na mnie idzie nawet z kijem ja moge uzyc wszytskiego od piescie, poprzez kamien z pitoletem wlacznie. Trzeba tylko wykazac ze zrobilismy wszytsko zeby zminimalizowac zagrozenie (i nie poprzez ucieczke jak to napisal Zoll w swoim komnetarzu). np. krzyk aby odstapil, zadeklarowanie odparcia ataku...czy nawet strzal w powietrze mozemy zrobic wszytsko zeby odeprzec atak. I jezeli na odparciu poprzestaniemy to jest obrona konieczna. Tak wyglada konstrukcja obrony koniecznej w telegraficznym skrocie w polskim prawie, To nie sama konstrukcja jest problemem tylko kwestie dowodowe - tego czy ktos nam uwierzy, ze zrobilimsy wszytsko pieknie pod artykul.

  Odpowiedz
 • vox.stricte.rationis@gmail.com(2014-12-15 10:09) Zgłoś naruszenie 00

  ... - interpretując prawo tak jak Ty i sądy niestety dochodzimy do sytuacji w której można komuś wchodzić do domu w celu kradzieży "do skutku". Drzwi lub okno otwarte - wchodzę i jak nikt nie pilnuje - kradnę. Jak pilnuje - mówię Przepraszam i wracam jutro.

  Odpowiedz
 • batman(2014-12-10 19:12) Zgłoś naruszenie 00

  pracuję od wielu lat w sądzie i o czymś takim jak obrona konieczna to słyszałem ostatnio na studiach; w praktyce to nie funkcjonuje; prokuratura co do zasady tego kto się skutecznie obroni, traktuje jak przestepcę i wnosi przeciwko niemu akt oskarżenia; niestety polska to nie USA

  Odpowiedz
 • S.O.(2014-12-10 19:33) Zgłoś naruszenie 00

  Zagrożenie zawsze jest maksymalne, bo jak ktoś napada, to może uży ćw każdej chwili noża lub broni i to w miejscu publicznym, na oczach przechodniów ! Obrona musi być zawsze ukierunkowana na takie zagrożenie, bez taryfy ulgowej ! Zawsze należy spodziewać wszystkiego najgorszego, a w stresie nie kontroluje się stopniowania siły ! To nie zabawa na sali treningowej, a walka o życie !

  Odpowiedz
 • 11. (ad. 10)(2014-12-12 23:07) Zgłoś naruszenie 00

  To oczywiste. Problem leży jednak w tym, że ty piszesz o tym jak jest (uregulowane w prawie), natomiast inni (intuicyjnie) jak być powinno. Jeżeli złodziej włamał się do tegoż domu, to niezależnie od tego, czy następnie atakował, czy uciekał, powinien być świadomy, że właściciel ma prawo go zastrzelić. To oczywiście lekka ironia, ale aktualnie może liczyć na to, że w razie czego sobie wyjdę i g... mi zrobią.

  Odpowiedz
 • Paweł Ziółkowski(2014-12-17 17:08) Zgłoś naruszenie 00

  Do 23
  Autor niczego nie zapomniał, tylko mu się prozaicznie skończyła umówiona ilość znaków... Trzeba było dokonać wyboru.

  Odpowiedz
 • Jacek Ostrowski(2014-12-17 08:05) Zgłoś naruszenie 00

  @Do autora..
  Bardzo podoba mi się ten artykuł i cieszę się że problem błędnych interpretacji nie jest obojętny tylko mi ale również wielu innym uczciwie ćwiczącym sztuki walki.
  W Polsce jest jeszcze wiele innych błędnie interpretowanych tematów związanych z bezpieczeństwem publicznym a sztukami i sportami walki..
  Od kilkudziesięciu lat uprawiam Jujutsu, Aikido i systemy militarne. Działam w wielu związkach i stowarzyszeniach i proszę mi wierzyć że w niektórych przypadkach rozkladam ręce patrząc jak rozwija się krótko mówiąc patologia w dziedzinie sportów i sztuk walki. To co jest najgorsze w tym to to że ma ona przyzwolenie społeczne . Nikt nie zauważa że wszelkie skrajności i patologie w tej szlachetnej dziedzinie przynoszą negatywne skutki tudzież żniwa po X latach .
  Dlatego chciałbym przekazać swoje obserwacje komuś kompetentnemu i może wspólnie coś w końcu z tym zrobić.
  Panie Pawle..bardzo proszę o kontakt z Pana osobą.
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 • asd(2014-12-13 15:08) Zgłoś naruszenie 00

  Dborze wszytko fajnie, ladnie wytłumaczone przez "..." i " logika w prawie nie funkcjonuje" a takze innych. Pytanie co do okolicznosci, czy zldzoei i bandyta ktory nas zaatakowal albo probowal okrasc nie zrobi tego ponownie jak sytuacja stanie sie dla niego korzystna? Przykladowo z ranieniem nozem rabusia czy jak nie ucieknie z posesji to nie wroci jutro albo pojutrze w koncu go nikt nie zlapal wiec czy mentalnosc zlodzieja nie jest taka ze bwedzie ponawial swoje zachowanie az go zlapia? Czy ktos kto nas napada przestanie jesli go doepchniemy? albo zagrozimy czy moze przestanie dopiero jak skrecimy mu noge, reke albo dostanie tak w pysk ze mozg mu powie ze lepiej jednak nie pchac sie z lapami. Moze znacznie lepsza wykladnia jest amerykanskie prawo ktore pozwala na zwyczajne powalenie napastnika i obezwladnienie do stopnia nieszkodliwosci. Tam policja pakuje w napastnika caly magazynek a u nas uzycie jednego naboje oznacza wielkie protesty lewackich dziennikarzy. Tam wejsce na czyjąś posesje jest rownoznaczne z porzuceniem swoich praw. Dlaczeog u nas w kazdym lacznie ze wszsytkim prawnikami i sedziami pokutuje milosierdzie dla napastnika a nie dla ofirary. Wszyscy przejmuja sie tym ktory wyrzadzil szkode bo mozna mu zlamac jego poparane zycie a nie tym komu odebral zycie lub zdrowie? Dlaczego zawsze jest tak ze pijani, nacpani, bogaci, bandyci i zlodzieje sa tak chetnie bronienie przez sady i prawnikow a ich czynu miłosiernie wybaczane. Swiadczy o tym wiele absurdalnych wyrokow i ciagle nie zmienione prawo stojace po stronie napastnika

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane