statystyki

Cenny czas adwokata

05.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 05.12.2014, 11:48

Obrońcy z urzędu przysługuje honorarium z tytułu jego stawiennictwa na rozprawie, nawet gdy sąd w danym terminie nie przeprowadzi żadnych merytorycznych czynności – uznał Sąd Okręgowy w Białymstoku.

U.S. został wyznaczony na obrońcę z urzędu kobiety, której postawiono kilka zarzutów kradzieży. Sąd Rejonowy w Białymstoku ją skazał, a na rzecz jej obrońcy zasądził kwotę 974,16 zł. Przy ustalaniu honorarium adwokata, sąd I instancji nie uwzględnił jednak wszystkich rozpraw, w których prawnik uczestniczył. Chodziło głównie o te, które z przyczyn formalnych zostały odroczone. I za te adwokatowi wynagrodzenia nie przyznał.

Wyrok zaskarżył obrońca kobiety. Zarzucił m.in., że sąd I instancji, w zakresie rozstrzygnięcia o kosztach obrony, dopuścił się obrazy przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Nie wziął bowiem pod uwagę wszystkich terminów rozpraw, w których adwokat wziął udział i za które powinien otrzymać wynagrodzenie.

Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał rację prawnikowi. Zaznaczył, że ustalone przez ministra sprawiedliwości stawki honorarium adwokackiego przysługują ustanowionemu z urzędu obrońcy z tytułu jego stawiennictwa na rozprawie, nawet w sytuacji, gdy sąd w danym terminie nie przeprowadzi żadnych merytorycznych czynności.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wjw(2014-12-05 12:49) Zgłoś naruszenie 00

  Nie przyznawanie wynagrodzenia za takie odroczone rozprawy to normalka.
  W uzasadnieniu na dodatek na ogół sędziom się nie chce podawać dokładnego wyliczenia kosztów tylko podają sumę ogółem tak, że samemu trzeba to ustalić.

  Odpowiedz
 • pozywam.blogspot.com(2014-12-05 17:53) Zgłoś naruszenie 00

  Dobre orzeczenie. Ważne jest bowiem to że adwokat stawiając się na termin rozprawy nie miał świadomości że rozprawa zostanie odroczona. Nie wiem tylko dlaczego analogicznych przepisów nie ma w kpc.

  Odpowiedz
 • washko(2014-12-05 23:54) Zgłoś naruszenie 00

  W kpc nie ma dodatkowej kasy za odroczenia, więc nie ma powodu, by miały one generować jakieś problemy w ustalaniu wysokości honorarium.

  Odpowiedz
 • Cezar(2014-12-11 17:02) Zgłoś naruszenie 00

  Jakaś iskierka w mroku beznadziei. Obrońca powinien być przygotowany do każdej rozprawy. Sam udział w rozprawie jest tylko częścią jego pracy. Wywołanie sprawy stanowi o tym, iż termin się odbył i ryczałt się należy. Bo to jest ryczałt.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane