Obowiązująca od 1 grudnia 2014 r. nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1203) miała ułatwić zakładanie nowych spółek. W dniu wpisania spółki do KRS zostaną automatycznie jej nadane numery NIP i REGON. Dzięki temu procedura „jednego okienka” ma wreszcie zacząć funkcjonować w praktyce. Przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność już w chwili wpisu. Nie będzie musiał występować do Głównego Urzędu Statystycznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kłopot w tym, że zmiany w prawie doprowadziły do zablokowania systemu rejestracji spółek S-24. Nasi czytelnicy już w poniedziałek nie mogli skorzystać z serwisu i zaniepokojeni przesyłali pytania czym jest spowodowana przerwa w jego funkcjonowaniu. Spytaliśmy o to w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- Problemy z funkcjonalnością rejestracji spółki z o.o. przez internet w tzw. trybie S-24, na portalu ems.ms.gov.pl, mają związek z wprowadzonymi 1 grudnia zmianami legislacyjnymi dotyczącymi administracyjnych procedur rejestracyjno-ewidencyjnych związanych z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej – przyznaje Patrycja Loose, rzecznik prasowy resortu tłumacząc, że aktualizacja systemu informatycznego to poważna operacja. 

- Planujemy przywrócenie funkcjonowania usługi 3 grudnia 2014 r. Za utrudnienia przepraszamy – dodaje Patrycja Loose.