Kupiłem działkę ze starym, rozwalającym się budynkiem przylegającym do granicy. Chciałem go rozebrać i postawić w innym miejscu niewielki domek letniskowy i altankę połączone solidną pergolą, zbudować podjazd i ogrodzić cały teren. Wydawało mi się, że wszystkie inwestycje mieszczą się w katalogu tych, które można zrealizować bez pozwolenia na budowę. Zgłosiłem swoje zamiary w starostwie, a tam – prawie po miesiącu – zażądano wystąpienia o pozwolenie. Dlaczego? Myślałem, że urządzę działkę jeszcze przed nastaniem wiosny, a wygląda na to, że do wiosny będę się borykał z formalnościami – pisze pan Marcin.
Z pozoru wszystko wskazuje na to, że wszystkie wymienione przez naszego czytelnika inwestycje mieszczą się w katalogu zwolnionych z konieczności uzyskania pozwolenia. Jednak tylko z pozoru. Trudno wyrokować, nie znając wszystkich szczegółów, ale:
● można rozebrać bez pozwolenia budynek nie wyższy niż 8 m i stojący od granicy działki w odległości nie mniejszej niż połowa jego wysokości (pan Marcin wspomina, że budynek do rozbiórki stoi przy granicy).
● można zbudować domek letniskowy i altanę. Prawo pozwala zbudować bez pozwolenia wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany o powierzchni zabudowy do 25 mkw. Jest jednak kilka ograniczeń. Na każdych 500 mkw. powierzchni działki można postawić nie więcej niż dwa takie obiekty. Rzecz jasna wspomniane wyżej powierzchnie zabudowy pojedynczych budowli nie sumują się i nie można bez pozwolenia postawić jednego budynku o powierzchni 50 mkw (nie znamy powierzchni działki, pan Marcin wspomina też, że chciał połączyć dwa budynki).
Generalną zasadą jest, że zgodnie z prawem budowlanym stawianie budynków oraz inne roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Wyjątki od tej reguły są bardzo dokładnie wyszczególnione w art. 29 tej ustawy. I tylko one mogą być prowadzone jedynie na podstawie zgłoszenia w starostwie i bez zagrożenia, że zostaną uznane za samowolę budowlaną.
Podstawa prawna
Art. 29–31 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.).