statystyki

Za zbadanie akt wynagrodzenie się nie należy

autor: Anna Krzyżanowska20.11.2014, 16:08; Aktualizacja: 20.11.2014, 16:34

Podjęcie przez adwokata ustanowionego z urzędu czynności procesowych zmierzających do wyjaśnienia i rozstrzygnięcia sprawy stanowi podstawę przyznania kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przed sądem administracyjnym I instancji. Gdy doszło do zmiany pełnomocnika przed wejściem sprawy na wokandę, to temu adwokatowi, który zapoznał się jedynie z aktami sprawy i kontaktował się z reprezentowaną przez niego stroną, wynagrodzenie się nie należy. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Rozpoznawał on wniosek adwokat K.K. o zasądzenie na jej rzecz kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Wskazywała ona, iż 27 sierpnia 2014 r. okręgowa rada adwokacka wyznaczyła ją pełnomocnikiem dla I.P. Jednak już 3 września – zgodnie z wnioskiem strony – w jej miejsce wyznaczony został nowy adwokat. Podnosiła, że w okresie, w którym była pełnomocnikiem, badała akta sprawy i dwukrotnie kontaktowała się telefonicznie ze skarżącą. Jako podstawę wniosku podała par. 18 ust. 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 461 ze zm. – dalej r.k.p.). Zgodnie ze wskazanym przepisem minimalna stawka adwokacka w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w I instancji wynosi 240 zł.

Referendarz sądowy, rozpoznając wniosek prawniczki, odmówił przyznania kosztów pomocy prawnej. Wskazał na par. 2 ust. 1 r.k.p., zgodnie z którym sąd, zasądzając opłatę za czynności adwokata z tytułu zastępstwa, ma wziąć pod uwagę niezbędny nakład pracy adwokata, a także charakter sprawy i wkład pracy w przyczynienie się do jej wyjaśnienia i rozstrzygnięcia. Podkreślił, że interpretacja tego artykułu i przepisu, na który powoływała się wnioskodawczyni, nie daje podstaw do zasądzenia wynagrodzenia. Michał Kazek, referendarz sądowy, podkreślił, że w aktach brak informacji o czynności procesowej podjętej przez adwokat K.K., zmierzającej do wyjaśnienia i rozstrzygnięcia sprawy przez sąd administracyjny I instancji.

„Nie sposób zaliczyć do takich czynności zapoznania się przez tego profesjonalnego pełnomocnika procesowego z treścią akt sprawy z wniosku o przyznanie prawa pomocy ani rozmów telefonicznych z wnioskodawcą, które nie doprowadziły do wyjaśnienia ani rozstrzygnięcia sprawy” – czytamy w postanowieniu.

ORZECZNICTWO


Pozostało 4% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane