statystyki

Słabe oświetlenie celi nie narusza godności osadzonego

26.11.2014, 05:46; Aktualizacja: 26.11.2014, 07:01

Więzień, u którego w celi przez niecałe dwa miesiące nie działała jedna z dwóch świetlówek, nie może domagać się zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Czasowe słabsze oświetlenie nie świadczy bowiem o niehumanitarnych warunkach odbywania kary pozbawienia wolności - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

L.O. to 36-latek, który został osadzony w jednym z warszawskich aresztów śledczych. Jego cela spełniała normy kwaterunkowe. Była wyposażona w cztery świetlówki. Dwie z nich były wykorzystywane jako świetlówki dzienne, jedna jako nocna i jedna do oświetlenia kącika sanitarnego. W każdej z cel znajdowały się także okna z szybami wykonanymi z matowego szkła. Pewnego dnia w celi L.O. wypaliła się jedna świetlówka dzienna. Osadzony zgłosił ten fakt swojemu wychowawcy. A gdy to nie przyniosło natychmiastowego rezultatu, zaczął pisać skargi do innych organów, a nawet do resortu sprawiedliwości. Ale wymiana żarówki nastąpiła dopiero po niecałych dwóch miesiącach.

W związku z powyższym zdecydował się wystąpić z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa. Domagał się w nim 100 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dobra osobistego w postaci godności.

Sąd okręgowy uznał powództwo za niezasadne. 


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • pozywam.blogspot.com(2014-11-30 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dobry wyrok. Szkoda, że nie zawsze instancja odwoławcza podziela argumentację jaką zaprezentował SA w ostatnim akapicie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane