Osoba tymczasowo aresztowana ma prawo zadzwonić do swojego obrońcy - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał zajmował się zakazem korzystania z telefonów przez osoby tymczasowo aresztowane. Zgodnie bowiem z utrwaloną praktyką stosowania art. 217 c k.k.w. osadzeni nie mogą korzystać z aparatu telefonicznego nawet do kontaktu z obrońcą. Rzecznik praw obywatelskich, który skierował w tej sprawie wniosek do TK, uznał że takie kategoryczne podejście narusza konstytucyjne prawo do obrony.

TK uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 217 c k.k.w. w zakresie, w jakim bezwzględnie zakazuje korzystania z aparatu telefonicznego przez tymczasowo aresztowanego w celu porozumiewania się z adwokatem. Trybunał zaznaczył, że całkowite wyłączenie tej formy komunikacji ogranicza prawo do obrony i nie jest konieczne.

Zagraża również zachowaniu zasady równości broni w postępowaniu karnym. Nie daje bowiem równych szans na przygotowanie się do postępowania tymczasowo aresztowanemu, który może kontaktować się z obrońcą jedynie podczas widzeń czy listownie, oraz oskarżycielom, którzy mają do dyspozycji wszystkie nowoczesne środki komunikacji.

Trybunał podkreślił, że wydany wyrok ma charakter zakresowy co oznacza, że nie uchyla kwestionowanego przepisu, ani wyrażonego w nim ogólnego zakazu. A odnosi się wyłącznie do korzystania z aparatu telefonicznego przez tymczasowo aresztowanego do kontaktu ze swoim obrońcą w sprawach związanych z toczącym się postępowaniem.

Wyrok TK 25 listopada 2014 r. ( sygn. K 54/13).

PS/źródło:TK