statystyki

Aresztowanemu należy się telefon do adwokata

25.11.2014, 14:57; Aktualizacja: 25.11.2014, 16:47

Osoba tymczasowo aresztowana ma prawo zadzwonić do swojego obrońcy - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał zajmował się zakazem korzystania z telefonów przez osoby tymczasowo aresztowane. Zgodnie bowiem z utrwaloną praktyką stosowania art. 217 c k.k.w. osadzeni nie mogą korzystać z aparatu telefonicznego nawet do kontaktu z obrońcą. Rzecznik praw obywatelskich, który skierował w tej sprawie wniosek do TK, uznał  że takie kategoryczne podejście narusza konstytucyjne prawo do obrony.

TK uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 217 c k.k.w. w zakresie, w jakim bezwzględnie zakazuje korzystania z aparatu telefonicznego przez tymczasowo aresztowanego w celu porozumiewania się z adwokatem. Trybunał zaznaczył, że całkowite wyłączenie tej formy komunikacji ogranicza prawo do obrony i nie jest konieczne.

Zagraża również zachowaniu zasady równości broni w postępowaniu karnym. Nie daje bowiem równych szans na przygotowanie się do postępowania tymczasowo aresztowanemu, który może kontaktować się z obrońcą jedynie podczas widzeń czy listownie, oraz oskarżycielom, którzy mają do dyspozycji wszystkie nowoczesne środki komunikacji.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane