Sałajewski: Wybory pod znakiem Temidy

autor: Dariusz Sałajewski14.11.2014, 07:45; Aktualizacja: 14.11.2014, 08:53
Dariusz Sałajewski

Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnychźródło: Materiały Prasowe

Wkroczyliśmy w sezon wyborczy. Będzie trwał rok. Jako uwertura grane są już, wprawdzie dopiero na etapie kampanii, wybory samorządowe. W środku sezonu elekcja prezydenta RP, a w finale – wybory do obu izb parlamentu. Co to ma wspólnego z tytułową boginią? Twierdzę, że bardzo wiele. Ale nie mam na myśli konkretnych zwycięzców czy pokonanych w tych wyborach, tak pojedynczych kandydatów, jak i reprezentowanych przez nich ugrupowań. Chodzi mi o sprawiedliwość i praworządność, którym Temida od starożytnych czasów patronuje. Poczucie sprawiedliwości i praworządności – jakkolwiek by je definiować – zależą od dobrego prawa, tak na etapie stanowienia, jak i stosowania.

Wyposażone w uzyskany w wyborach mandat wyżej wspomniane władze publiczne prawo stanowią, a co najmniej – jak w przypadku prezydenta RP, prezydentów, burmistrzów, wójtów czy starostów – w jego stanowieniu uczestniczą. Przyjmowane przez parlamentarzystów ustawy, a przez radnych różnych szczebli uchwały, wprowadzane w życie z podpisami prezydentów czy burmistrzów, tworzą wszak porządek prawny. W konsekwencji z ich uwzględnieniem oceniane są – jako praworządne lub nie – innych władz, głównie wykonawczych, i obywateli, ich organizacji społecznych i gospodarczych. Trudno bowiem byłoby formalnie zarzucić działaniu zgodnemu z prawem, że jest niesprawiedliwe, i odwrotnie – łamiącego prawo stanowione określić mianem sprawiedliwego.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane