statystyki

Żołnierz, który zbiegł z wojska może liczyć na ochronę

13.11.2014, 14:08; Aktualizacja: 14.11.2014, 09:10

Czy dezerterowi z amerykańskiej armii przysługuje azyl w Europie? Pod pewnymi warunkami tak – uważa rzecznik generalny TSUE.

Sprawa dotyczy żołnierza amerykańskich sił zbrojnych, który został wysłany do Iraku. Zajmował się tam przede wszystkim przeglądami technicznymi śmigłowców. Po blisko rocznym pobycie na Bliskim Wschodzie wrócił wraz ze swoją jednostką do miejsca stacjonowania w Niemczech. Po pewnym czasie dostał rozkaz ponownego wyjazdu do Iraku. Od dawna zaczęły w nim jednak narastać wątpliwości co do zgodności wojny w Iraku z prawem. Jego zdaniem w trakcie operacji wojskowych w tym kraju dochodziło do systematycznego, masowego i nieproporcjonalnego użycia broni bez zważania na ludność cywilną. A on nie chciał brać udziału w zbrodniach wojennych.

Dlatego postanowił opuścić armię USA przed rozpoczęciem drugiego okresu służby w Iraku. I złożył jednocześnie wniosek o udzielnie azylu w Niemczech.

Niemiecki urząd do spraw migracji i uchodźców nie uwzględnił go jednak. Amerykanin zaskarżył tę decyzję do sądu administracyjnego, który z kolei zdecydował się zapytać o interpretację unijnych regulacji.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane