statystyki

Jerzy Słyk: Sądownictwo rodzinne powinno być dwuinstancyjne

autor: PB31.10.2014, 06:00; Aktualizacja: 31.10.2014, 09:17
dr Jerzy Słyk adiunkt w Katedrze Prawa Rodzinnego i Prawa Nieletnich UKSW

dr Jerzy Słyk adiunkt w Katedrze Prawa Rodzinnego i Prawa Nieletnich UKSWźródło: Materiały Prasowe

W ramach reformy sądownictwa rodzinnego można by również rozważyć powrót spraw rozwodowych do właściwości sądów rejonowych – wydziałów rodzinnych i nieletnich.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że zmiany w prawie powinny mieć charakter systemowy i kompleksowy. Dlatego pytanie o zmianę jednego przepisu traktuję jako zmierzające do wskazania najbardziej istotnych problemów wymagających interwencji legislacyjnej. Gdybym mógł decydować o tego typu zmianach, doprowadziłbym do stworzenia dwuinstancyjnego sądownictwa rodzinnego. Idea jego rozwoju powinna być moim zdaniem realizowana, pogłębiana i udoskonalana przez państwo, które za cel stawia sobie politykę prorodzinną. Wykonywanie funkcji sędziego rodzinnego wymaga szerokich kompetencji prawniczych, psychologicznych i pedagogicznych oraz szczególnego rodzaju wrażliwości. Dwuinstancyjne sądownictwo rodzinne stworzyłoby również lepsze możliwości awansu i dowartościowało zawód sędziego rodzinnego. Z przykrością muszę stwierdzić, że obecnie wprowadzane zmiany idą w kierunku zupełnie odwrotnym, tzn. podejmowane są działania umożliwiające likwidację wydziałów rodzinnych w sądach rejonowych.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ...(2014-11-13 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Myśliciele, wprowadźcie albo wyłącznie 1 osobowe składy w SR, albo
    ławnicze w sprawach opiekuńczych w nieprocesie, bo tutaj jest masakra, że nie można łączyć spraw rodzinnych z powodu niewłaściwego składu. Jak zwykle projekt zakłada dopier... tym na samym dole.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane