statystyki

Jerzy Słyk: Sądownictwo rodzinne powinno być dwuinstancyjne

autor: PB31.10.2014, 06:00; Aktualizacja: 31.10.2014, 09:17
dr Jerzy Słyk adiunkt w Katedrze Prawa Rodzinnego i Prawa Nieletnich UKSW

dr Jerzy Słyk adiunkt w Katedrze Prawa Rodzinnego i Prawa Nieletnich UKSWźródło: Materiały Prasowe

W ramach reformy sądownictwa rodzinnego można by również rozważyć powrót spraw rozwodowych do właściwości sądów rejonowych – wydziałów rodzinnych i nieletnich.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że zmiany w prawie powinny mieć charakter systemowy i kompleksowy. Dlatego pytanie o zmianę jednego przepisu traktuję jako zmierzające do wskazania najbardziej istotnych problemów wymagających interwencji legislacyjnej. Gdybym mógł decydować o tego typu zmianach, doprowadziłbym do stworzenia dwuinstancyjnego sądownictwa rodzinnego. Idea jego rozwoju powinna być moim zdaniem realizowana, pogłębiana i udoskonalana przez państwo, które za cel stawia sobie politykę prorodzinną. Wykonywanie funkcji sędziego rodzinnego wymaga szerokich kompetencji prawniczych, psychologicznych i pedagogicznych oraz szczególnego rodzaju wrażliwości. Dwuinstancyjne sądownictwo rodzinne stworzyłoby również lepsze możliwości awansu i dowartościowało zawód sędziego rodzinnego. Z przykrością muszę stwierdzić, że obecnie wprowadzane zmiany idą w kierunku zupełnie odwrotnym, tzn. podejmowane są działania umożliwiające likwidację wydziałów rodzinnych w sądach rejonowych.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ...(2014-11-13 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Myśliciele, wprowadźcie albo wyłącznie 1 osobowe składy w SR, albo
    ławnicze w sprawach opiekuńczych w nieprocesie, bo tutaj jest masakra, że nie można łączyć spraw rodzinnych z powodu niewłaściwego składu. Jak zwykle projekt zakłada dopier... tym na samym dole.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane