statystyki

Sąd dopatrzy się zasugerowanej linii obrony

autor: Ewa Maria Radlińska29.10.2014, 06:52; Aktualizacja: 29.10.2014, 06:55

I szybko wyłapie, że oskarżony chce umniejszyć swoją rolę w popełnieniu przestępstwa. Trudno bowiem przyjąć, że naprawdę sądził, iż 12 swetrów skradzionych z markowego sklepu może być wartych mniej niż 300 zł.

Zdarzenie miało miejsce w 2009 r. Pewnego dnia Jan (imię zmienione) zadzwonił do Andrzeja (który też w rzeczywistości nosi inne imię) z pytaniem, czy „ pojadą coś zarobić”. Andrzej zgodził się, nie pytając jednak, co dokładnie mieliby robić. Mężczyźni spotkali się i pojechali do centrum handlowego. Będąc na miejscu, Jan wyjął z bagażnika auta przygotowane wcześniej torby, wewnątrz oklejone folią aluminiową i służące do dokonywania kradzieży sklepowych. Andrzej nie miał już żadnych wątpliwości, że idą coś ukraść. Mężczyźni weszli do sklepu. Jan miał wybierać „to, co lepsze”. Wybrał 12 swetrów i wrzucił je do torby. Andrzej wziął torby i obaj mężczyźni przez nikogo niezauważeni, wyszli ze sklepu. Było to tym łatwiejsze, że w sklepie nie było zainstalowanego monitoringu oraz nie było zatrudnionych pracowników ochrony. Następnie panowie udali się do pewnego miejsca, aby sprzedać skradzione ubrania. Na ulicy zauważył ich funkcjonariusz policji. Torba wyłożona wewnątrz folią aluminiową wzbudziła podejrzenia policjanta. Podjął interwencję. Wylegitymował mężczyzn i przeszukał torbę. A tam 12 swetrów o łącznej wartości 943 zł. I tak Andrzej został oskarżony o to, że działając wspólnie i w porozumieniu z Janem dokonał kradzieży, czyli czynu z art. 278 par. 1 kodeksu karnego. Przyznał się. Choć utrzymywał, że nie zgodziłby się na udział w kradzieży, gdyby wiedział, że swetry będą warte ponad 300 zł. Do samego końca nie wiedział, ile tych swetrów jest, ani jaka jest ich łączna wartość. Jego zadaniem było tylko wejść i wynieść torbę.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane