Analogiczne ułatwienia przy zawiązywaniu spółek przewiduje już rządowa propozycja. Najprawdopodobniej nie będzie ona jednak dalej procedowana. Ponieważ posłowie doszli do wniosku, że proces legislacyjny trwałby zbyt długo, zdecydowali się na złożenie bardzo podobnego projektu. Dzięki temu nowe przepisy mają szansę wejść w życie już na początku stycznia.

- Ministerstwo twierdzi, że infrastruktura jest już niemal gotowa na zawiązywanie spółek za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – nie ma na co czekać. To będzie duże ułatwienie dla przedsiębiorców – mówi poseł PO Robert Kropiwnicki.

Zgodnie z projektem zawarcie umowy będzie wymagało wypełnienia elektronicznego formularza i opatrzenia go podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP. Przez internet będzie można również zmienić umowę spółki, a także spółkę rozwiązać (o ile została zawiązana przy wykorzystaniu wzorca). Wyjątkiem ma być przekształcenie spółki cywilnej w jawną: w tej sytuacji nie będzie można skorzystać z ułatwień.

Rządowy projekt spotkał się z krytyką środowiska sędziowskiego. Zdaniem niektórych sama zmiana procedury nic nie zmieni, gdyż potrzebne jest zwiększenie liczby pracowników pionu KRS. Bez tego czas rejestracji spółek się nie skróci.